Nepřemožitelný Conan – Meč s Fénixem a jiné povídky

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Tereza Vršková

Nepřemožitelný Conan – Meč s Fénixem a jiné povídky - titulní obrázek

Barbar Conan se dočkal již několika podob. A to jak knižních, tak i filmových, komiksových a herních. Jeho tvůrce Robert Ervin Howard patří mezi původní zakladatele fantasy žánru.

Právě velká láska ke knihám dovedla Roberta E. Howarda k psaní nejen dobrodružných, ale také hororových a westernových příběhů. Povídek založených na životních osudech Barbara Conana je celkem jedna dvacet, z toho čtyři vyšli posmrtně.

Napínavá dobrodružství

Conan - Meč s fénixem a jiné…

Robert E. Howard

47 s DPH

Nedostupné

První kniha, kterou vydalo nakladatelství Omega s úplně novým překladem, obsahuje celkově jedenáct povídek, v nichž se Conan dostane do nejednoho problému a zažívá četná dobrodružství. Hned v té první s názvem Meč fénixe vládne Conan Aqulionii a musí čelit šlechticům, kteří se ho snaží zbavit koruny.

Velmi zajímavá je i povídka Věž slona. V ní se Conan snaží získat klenot zvaný Srdce slona. Při dobývání se do věže potká prince zlodějů a společnými silami se snaží dostat ke klenotu. Další povídky se nesou v podobném duchu, kdy se Conan snaží čelit nejen magii, ale také nadpřirozeným a mytologickým postavám, démonům či bohům.

Robert E. Howard vymyslel originálního hrdinu, kterému se málokdo vyrovná v boji s mečem a kterému, i přes jeho barbarský vzhled, padají ženy k nohám. Autorův styl, i když na dnešní dobu trochu neobvyklý, je velmi originální a nezaměnitelný. Neobvyklý hlavně v tom, že styl vypravování je jiný, než u současné fantasy literatury.

Conan jako inspirace

Hodně bych to přirovnala k Tolkienovi, který se může někomu číst obtížně, ale i přesto se jedná o strhující četbu. Conan se po vydání těšil velké oblibě, takže na autorovu mytologii navázalo hned několik autorů. Nejznámější pro nás budou asi čtyři knihy od Juraje Červenáka. Co se týče filmového zpracování, tak každý aspoň viděl nějakou ukázku s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli. Tento film ale vznikl v roce 1982 a dočkal se remaku, kde si roli Conana střihl „Khal Drogo“ Jason Momoa.

Nakladatelství Omega, které se zaměřuje především na vydávání klasické literatury, dalo Conanovi nejen nádhernou obálku, ale i nový překlad. Uvnitř knihy pak můžete najít i původní mapu Conanova světa, kterou nakreslil samotný autor. Bohužel ale nejsem jediná, kdo si v knize všiml velmi četných pravopisných chyb nebo překlepů.

Pokud jste fanoušci fantasy žánru, tato kniha by vám určitě neměla utéct. Barbar Conan totiž patří mezi ty základy, které byste si měli přečíst. Jsou to příběhy plné dobrodružství, nadpřirozena, velké odvahy a žen v nesnázích. Za zmínku stojí, že byla nedávno vydaná další povídková kniha s názvem Hodina draka.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy