Město perníku upeklo pěkné knihkupectví

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Knihy Dobrovský Knihy Dobrovský

Město perníku upeklo pěkné knihkupectví - titulní obrázek

Zavítali jsme do malebného univerzitního města, které se počtem obyvatel řadí mezi deset největších v Česku. Pardubice jsou vyhlášené perníkem, Velkou pardubickou i hokejem. A mistní také hodně čtou. Své o tom vědí ve zdejším knihkupectví Dobrovský.

Prodejna se nachází v OC Atrium, největším nákupním centru ve městě, jen kousek od hlavního nádraží. Z výloh kolemjdoucí láká pestrá nabídka všech možných titulů a nejinak je tomu i v samotném knihkupectví. Knížkám je v obchodním centru vyčleněno skoro 315 m2.

V knihkupectví mají beletrii pro děti i dospělé a také odbornou či cizojazyčnou literaturu. A kdo zrovna nemá chuť odnést si knihu, najde tu i velký výběr her či kvalitní psací a školní potřeby.

Knížky objednáváme i na základě tipů od zákazníků

Že stále platí heslo „Náš zákazník, náš pán“, tu každého s úsměvem přesvědčí sympatická blondýnka, vedoucí prodejny Martina Kavková: „V roce 2013 se Knihy Dobrovský přestěhovaly z malé jednotky v obchodním centru do podstatně větší a minulý rok jsme výrazně rozšířili sortiment učebnic,“ říká hrdě.

A jakým způsobem do zdejší prodejny knihy objednávají? „Kromě novinek a ‚povinné výbavy‘ se rozhodujeme většinou podle nakladatelství či anotací. Je fajn mít kolem sebe různě zaměřené kolegyně, ledacos si doporučíme a navzájem se tak ovlivňujeme. A v neposlední řadě se o knižních tipech dovídáme z rozhovorů s našimi čtenáři,“ naznačuje o procesu objednávání vedoucí Martina.

Pár dalších otázek na vedoucí prodejny Martinu Kavkovou

Mění se v průběhu času vkus čtenářů?

Knížky se vracejí do módy. Mezi mladými je teď trend mít u sebe knihu, číst si v autobuse a s přáteli rozebírat příběhy. Musím říct, že tolik titulů pro mládež, ať už dívčí literatura, nebo sci-fi a fantasy pro kluky, tu dlouho nebylo. Vlnu popularity jistě ovlivnil i John Green. Od doby, co byl v kinech film inspirovaný knižní předlohou Hvězdy nám nepřály, je mezi dívkami téměř povinnost mít tuhle knížku doma.

  •  

Jak ovlivňuje Váš obchod e-shop?

Zákazníci si na e-shop velmi rychle zvykli, přečtou si recenze, objednají v klidu z domova, poté si k nám přijdou knížky jen vyzvednout. Je to snadné, a především pohodlné.

Co právě čtete a můžete doporučit zákazníkům?

Právě jsem se rozloučila s detektivem Cormoranem Strikem z knihy Ve službách zla. J. K. Rowlingová alias Robert Galbraith mě baví. Večery trávím s Egypťanem Sinuhetem a občas pokukuji po knize v e-mailech – novince z Arga, která se jmenuje Drahý příteli (tahle forma mě nadchla již v knize Dobrý proti severáku). Stačí mi projít se po obchodě a už vím, co budu dělat další půlrok.

Slavní pardubičtí rodáci

Josef Pírka, fotograf

Nejen spisovatelé František Bíbl či Jiří Gruša, ale i průkopník české aviatiky Jan Kašpar, herec Petr Haničinec nebo celá plejáda hokejistů od Otakara Janeckého po Dominika Haška či Aleše Hemského — zástup slavných pardubických rodáků je dlouhý. My vaší pozornosti doporučujeme fotografa, který ve městě pracoval od 80. let 19. století do 30. let 20. století. Patřil mezi nejvýznamnější pardubické fotografy a mnozí ho považují za jednoho ze zakladatelů sportovní fotografie.

Dominik Landsman, bloger, spisovatel

Deníček moderního fotra aneb…

Dominik Landsman

249 s DPH

Nedostupné

Nemůžeme ho nezmínit. Pardubický rodák, který je dodnes k vidění v ulicích a na pískovištích, měl v našem knihkupectví už několik autogramiád. Zprvu jeho blog a posléze i knihy Deníček moderního fotra se staly – dá se říct – klasikou, přinejmenším mezi těmi, kteří se na rodičovství chystají, právě se s ním potýkají anebo už ho dávno mají za sebou. 

 

 

Přečtěte si celý magazín 

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet