Krev na sněhu II – Půlnoční slunce

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Alena Tesařová Alena Tesařová

Krev na sněhu II – Půlnoční slunce - titulní obrázek

Jo Nesbo se rozloučil s Harrym Holem. Poslední příběh sympatického alkoholika u nás vyšel loni před Vánoci. Že mánie kolem Nesboho jen tak neskončí, se dalo čekat. Po Krvi na sněhu I vychází Krev na sněhu II – Půlnoční slunce.

Jon Hansen alias Ulf byl dealer s hašišem a skvělý vymahač dluhů. Ulf měl především dobré srdce a všechno to dělal, aby dokázal našetřit na nákladnou lečbu své malé těžce nemocné dcerky. Měl jedinou chybu. Jednou šlo opravdu do tuhého a on nedokázal oddělat toho, koho měl. Zachránil mu život.

Kdo ale teď zachrání Ulfa? Mladík pocházející z Osla se vydává na cestu přes celé Norsko (v zádech s bandou zabijáků největšího místního mafiána), aby našel spásu v nejsevernějším cípu země fjordů.

Silně návykový Nesbo

Půlnoční slunce

Jo Nesbø

232 s DPH

Skladem

Co jedničku a dvojku Krve na sněhu kromě podobného přebalu obou knih spojuje? Děj odehrávající se v Norském království v 70. letech minulého století, boss osloského podsvětí, co si nechává říkat Rybář (kromě drog, štětek a vražd se opravdu věnuje vedení vlastní rybárny) a dva chlápci, kteří se, bohužel pro ně, tak nějak náhodou přimotali k Rybářově partě.

Knihy se dají číst jako samostatné povídky, takže pokud máte v rukou jako první Půlnoční slunce, nemusíte se bát, že budete o něco ošizeni. Naopak. Knihu doslova smlsnete za jednu volnou sobotu. Prostě se od ní neodtrhnete, dokud neotočíte poslední stránku.

Vražedné tempo

Severský lišák už několik let stojí na vrcholu tuzemských žebříčků prodejnosti knih. Královnu zločinu Agathu Christie asi jen tak nedožene, ale za sebe můžu říct, že úplně chápu, čím čténaře jeho knihy dostávají. Posledních pět stran jsem přečetla v takovém tempu, že by i Josef Váňa koukal.

Už už to s naší sympatickou trojicí hlavních hrdinů vypadá dobře, ale to by nebyl Nesbo, aby vám poslední stránkou, odstavcem či větou nevzal vítr z plachet. Ulf, Lea a Knut míří k autu vstříc novému začátku. To nemůže dopadnout dobře, anebo ano?

Počet knih Joa Nesboho, které zatím nebyly přeloženy do češtiny se nemilosrdně snižuje. Nezbývá než doufat a těšit se, s čím (nejen u nás) nejoblíbenější severský spisovatel vyrukuje příště. Čas si můžete zkrátit jiným Nesboho počinem. V kinech zrovna probíhá česká premiéra rodinného filmu Doktor Proktor a prdící prášek, který vznikl na motivy stejnojmenné knihy pro děti.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy