10 míst, kde si nejraději čteme

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Daniela Schmidtová Daniela Schmidtová

10 míst, kde si nejraději čteme - titulní obrázek

Existují dva typy čtenářů. Ten první vnímá čtení jako svůj svatý rituál, ke kterému musí mít naprostý klid a často lpí na svých oblíbených čtecích místech, protože jinde by si to čtení tak neužil. Druhý typ čtenáře nosí minimálně jednu knihu neustále s sebou a je schopen se začíst i na těch nejpodivuhodnějších místech. Prostě kdekoli a kdykoli nehledě na okolní svět. Pojďme se podívat, která místa jsou ta nejlepší.

1) Pohodlné domácí křesílko

Není nad to se po dlouhém dni v práci nebo ve škole svalit na oblíbené místo na gauči nebo v křesle, začíst se do knihy, a ještě si k tomu třeba dopřát hrnek kávy nebo čaje. Pro ty introvertnější z nás je to ráj.

2) Postel

Někdo to rád vleže. Myslím tím samozřejmě čtení. Ne každý má čas hned po práci či škole usednout do křesílka a číst si. Proto si tuto kratochvíli nechává až těsně před spaním. Problém je, že jakmile se zachumláte do voňavého měkkého povlečení, se čtením může být velmi rychle amen.

3) Vana

Dlouho jsem tomu odmítala uvěřit, ale opravdu existují čtenáři, kteří si rádi čtou mokří. Například mě by to v životě nenapadlo, protože bych se bála, že si knihu rozmáčím ještě před tím, než dočtu první kapitolu. Ale co, asi každý máme nějaké své guilty pleasure.

4) Záchod

Ano, někteří čtou výhradně na záchodě a nestydí se za to. Jsou to například maminky na mateřské, které jedom na oné místnosti mají chvíli klidu. I když mnohdy ani tam ne. Mě osobně se toto čtecí místo příliš nezamlouvá, ale proti gustu…

5) Venku v trávě

Když je venku hezky, přímo nás to svádí, abychom si šli číst někam ven. Asi úplně nezáleží, jestli si sedneme jen tak do trávy, nebo se opřeme o nejbližší strom. Dobré ale je, dříve než otevřeme knížku, pečlivě zkontrolovat, kam, případně do čeho, si to sedáme. V tomto případě je tou lepší variantou mraveniště.

6) Venku na lavičce

Pokud nemáme možnost usednout na lavičku před domem, nezbývá nám nic jiného, než najít nějakou veřejnou. Tam už ale hrozí riziko rušivých zvuků z okolí, případně možnost, že si k vám přisedne někdo, kdo má šílenou chuť si povídat.

7) V MHD

Cestování veřejnou dopravou bývá jeden z největších žroutů času. Proč si tedy nevytáhnout knihu a ten čas nevyužít? Samozřejmě ne každý si zvládne číst v dopravním prostředku. Někomu může být při koukání dolů do knihy za jízdy špatně nemluvě o tom, že v zimním období je brzy tma, tudíž je třeba mít k tomu dostatek světla. Tady už záleží na ohleduplnosti každého z nás: svítit spícím lidem do očí, nebo nesvítit spícím lidem do očí?

8) Ve škole nebo v práci

Nemělo by se to, to je bez debat. Ale ruku na srdce, kdo z nás to nikdy neudělal? Někdy je prostě těžké se soustředit na nudného přednášejícího, když ten příběh, který máte zavřený v tašce je zrovna v nejlepším. Někdo zase má práci závislou převážně na tom, jestli zrovna přijdou zákazníci. Proč by si to čekání na ně nemohl trochu zpříjemnit napínavou detektivkou?

9) V kavárně

To je asi to největší klišé. Ti největší kavárenští povaleči jsou převážně knihomolové. Když ono to prostředí provoněné kávou a leckdy vybavené pohodlnými křesílky k vytažení knihy přímo vybízí. A jako bonus si můžete dát ke kafíčku zákusek, no neberte to!

10) Na návštěvě

Už jako dítě jsem návštěvy u příbuzných nesnášela. Sejde se celá banda ukřičených dospěláků a člověk se během chvilky začne nudit. Proto jsem si vždycky na každou takovou návštěvu přibalila „knížku poslední záchrany“ a v nestřeženém okamžiku jsem se s ní někam vytratila. Jako dítěti mi tohle sice procházelo, ale v současnosti by to asi nebylo úplně vhodné. Škoda.

A jaká jsou vaše oblíbená čtecí místa?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet