Dokonalý život přináší místo návodů inspiraci

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Jitka Kadlecová Jitka Kadlecová

Kniha Dokonalý život neobsahuje žádné přesné návody, co máte provádět, aby váš život byl dokonalý. Je to jakési něžné popostrčení, inspirace. Záleží jen na vás, co si z myšlenek, které se ukrývají v knize, vezmete.

Když jsem byla malá, hrozně jsem se bála vody a neuměla plavat. Od dospělých jsem dostávala hromadu dobře míněných rad, jak mám hýbat rukama, nohama, jak mám dýchat. Rodiče utratili majlant za různé rukávky, kruhy a podobně. Všechno marné. Teorii jsem měla zmáknutou, přesto něco pořád chybělo. Odhodlání.

To přišlo až když jsem se zamilovala. Přítel byl vášnivý plavec a já, zaláskovaná až po uši, chtěla být s ním. Ukázal mi techniku a nechal mě jít vlastním tempem. Začalo mě to bavit. Chodila jsem na bazén několikrát týdně a absolutně jsem nechápala, jak jsem bez vody mohla žít.

Být průměrný není normální

Knížka Dokonalý život je něco jako můj příběh s plaváním. Jednotlivé příběhy z různých dob a míst spojuje putování učitele a žáka. Stárnoucí podnikatel John Rock vezme pod svá křídla mladého Richarda, který nemá ve svém životě jasno. Společně se vydávají na spletitou pouť po nejrůznějších místech, která měla v životě starého pána nějaký zvláštní význam. Cestují po světových metropolích, potkávají nejrůznější osoby. Ty je zasvěcují do svých životních příběhů.

Někdy se děj promění na historické vize nebo na surrealistický sen, kde zvířata přejímají role lidí. Místy kniha lehce připomíná Ezopovy bajky. Je to vskutku pestrá směsice, postavená na základní myšlence - být průměrný není normální.

„Lidé jsou průměrní, jenom když nemají v co věřit, za co nebo za koho se obětovat.“

„Průměrnost je druh lenosti. která nám usnadňuje přežívat za cenu ztráty vlastních snů.“

„Nezávislost je vědomé odmítání nesmyslných předsudků, zažitých polopravd, omílaných lží.“ (úryvky z knihy)

Jak být šťastnější

Kniha přímo vyzývá k osobní vzpouře. Na různých drobných příbězích ukazuje, jak se různí lidé vzepřeli osudu, překročili hranice, které jim do cesty postavila společnost a podařilo se jim vést naplněný život. Od knihy nečekejte žádný univerzální recept, co dělat, abyste byli šťastní. Každý vnímá štěstí a svobodu jinak, a tak si musí prošlapat svou vlastní cestičku, aby dosáhl vlastního dokonalého života a byl spokojený.
 
Co mi kniha dala? Je můj život díky ní dokonalejší? Mám se po přečtení této knihy víc ráda? Jsem šťastnější? Lepší? Co je to vlastně dokonalý život? Popravdě kniha mi nedala odpovědi, ale otázky, a to je myslím u literatury tohoto typu naprosto v pořádku.
 
Moc často tyto motivační příběhy nečtu. Tyhle se mi však líbily. Některé pobavily, jiné inspirovaly. Můj život není dokonalý a doufám, že nikdy nebude. Proč? Když jsem kdysi dávno měla definovat svoje životní motto, zvolila jsem si slovo neustrnout. Kdyby byl můj život dokonalý, nebylo by už co vylepšovat, a to by mě asi nebavilo. A víte vy vlastně co? Miluju nedokonalost ;-)
 
Kdy Dokonalý život rozhodně číst
- máte pocit, že váš život nemá žádný smysl
- nebaví vás být průměrný
- chcete se odlišit od ostatních

Kdy Dokonalý život rozhodně nečíst
- milujete střední proud a neradi vyčníváte z davu
- bojíte se mít vlastní názor
- máte pocit, že váš život už dokonalý je
 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy