Jsou rostliny inteligentní bytosti? Dokážou mezi sebou komunikovat a řešit problémy? Nebo představují netečnou a nehybnou součást našeho světa, bez jakékoli citlivosti?
Tyto otázky si kladou autoři, když provádějí čtenáře neobyčejným a fascinujícím světem rostlin. Postupně dokazují, že rostliny zdaleka nejsou organismy nižšího řádu.
Naopak, stejně jako ostatní živé bytosti mají svou osobnost, jsou nadány pěti smysly jako my, vzájemně si předávají informace a vstupují do interakce se zvířaty, přijímají strategie pro přežití, vedou sociální život, účinně využívají energetické zdroje. Dovedou volit mezi možnostmi, učit se a pamatovat si.
Inteligence, schopnost se učit, paměť a komunikace nejsou výsadou živočišného světa. Tato kniha vysvětluje, jakým způsobem s námi rostliny tyto vlastnosti sdílejí. V životě člověka hrají rostliny nezastupitelnou roli, nedokážeme bez nich existovat a můžeme se od nich mnohému naučit.
Díky neobyčejným schopnostem roste jejich význam ve vědě a technologiích budoucnosti.
Publikace Zářivá zeleň získala mimo jiné v r. 2013 Národní cenu pro popularizaci vědy Italské asociace pro knihu. Dosud vyšla v několika reedicích a byla přeložena do angličtiny, němčiny, španělštiny a japonštiny.
Stefano Mancuso vede Mezinárodní laboratoř rostlinné neurobiologie (LINV) na Univerzitě ve Florencii, kde působí i jako pedagog.
Je zakládajícím členem International Society for Plant Signaling and Behavior a vyučoval na univerzitách v Japonsku, Švédsku a Francii. Prestižní deník la Repubblica ho před nedávno zařadil mezi 20 Italů, kteří svou činností dokážou proměnit naše životy.
Alessandra Violová je novinářka se zaměřením na popularizaci vědy. R. 2011 působila jako vedoucí Festivalu živé vědy v Janově.
Spolupracuje se státní televizí RAI a s Národním výzkumným centrem.
Sdílet