Skleněný trůn je fantasy plná bojů a lásky

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Marcela G. Marcela G.

Skleněný trůn je fantasy plná bojů a lásky - titulní obrázek

V posledním letním měsíci se na pultech našich knihkupectví objevila novinka s honosným názvem Skleněný trůn. Jako nadšený fanoušek fantasy literatury se vždy ráda ponořím do nového příběhu a dalšího fantastického světa.

Kniha mne předběžně zaujala příslibem hlavní hrdinky s vílí krví a ledovým srdcem nájemného vraha, která se bude bez slitování bít do posledního dechu. K mé zvědavosti přispěla i skutečnost, že knihu napsala žena, spisovatelka Sarah J. Maasová. V poslední době se mi totiž pod ruku dostávaly pouze knihy skvělých mužských autorů. Jak si, pro mne zatím naprosto neznámá, autorka poradila s příběhem o nájemné vražedkyni?

Hrdinka, kterou nic nezlomí

Skleněný trůn

Sarah J. Maasová

299 s DPH

Skladem (vybrané prodejny)

Osmnáctiletá Celaena Sardothien, nejlepší nájemný zabiják v celé zemi, si odpykává svůj doživotní trest v krutých solných dolech Endovieru. Ač mladičká, dokázala si už si za svůj kratičký život vytvořit pověst, která ji dalece předcházela. Jméno Celaena Sardothien se dokonce i mezi muži vyslovovalo s bázní a patřičným respektem.

K naprosto mistrnému ovládání vražedného řemesla ji od útlého dětství netrénoval nikdo jiný než samotný král vrahů. Celaena by dál úspěšně plnila zadané kontrakty, pokud by ji nikdy neobjasněná zrada nevydala do rukou králových mužů. Nyní již rok snáší krutost, mučení a nelidské podmínky v dole, kde průměrná délka života otroka nepřesáhne jeden měsíc. Ba co víc, duchem zůstává nezlomená. V

še se od základů změní, když do dolu napochoduje kapitán stráže Chaol Westfall s družinou a Calaenu odvedou před korunního prince Doriana Havilliarda, který jí nabídne účast v turnaji. Zde si smí mladá dívka vybojovat výsadu sloužit následující čtyři roky králi Skleněného trůnu, ovšem pouze za předpokladu, že porazí ostatní účastníky klání. Výměnou za služby nenáviděnému králi je jí přislíbena svoboda, po které tolik žízní. Nabídku tedy přijímá a pouští se do boje na život a na smrt.

Touha po vítězství

Všichni protivníci do jednoho jsou muži, mezi nimiž se nacházejí zloději, vrazi, nebezpeční šílenci. Calaen, zeslabená a vyhublá na kost otročinou v dolech, je proti nim v jednoznačné nevýhodě. Během krátké chvíle musí rychle získat ztracenou sílu a postavit se ostatním účastníkům klání.

Nelze od nich čekat nic než touhu po vítězství, kterého se někteří snaží dosáhnout všemi dostupnými prostředky. Cena za prohru je pro všechny velmi vysoká, především pro Calaen. Ta by se v případě neúspěchu musela vrátit zpět do otroctví solných dolů. Ovšem její soupeři neumírají pouze při soubojích.

Po Skleněném hradě se pohybuje něco temného a děsivého, co bestiálním způsobem vraždí účastníky turnaje. O život jde všem, včetně Calaen. Vyhraje nájemná vražedkyně ve vysoké hře vytouženou svobodu? Přežije běsnění neznámého vraha? A kdo je vlastně oním ohavným zabijákem?

Boj na život a na smrt, ale i láska

Příběh, který nám autorka předkládá je v mnoha ohledech zajímavý. Na své si přijdou nejen milovníci akce, ale rovněž ti z nás, kteří prahnou po příbězích o lásce. Krásná Calaen si musí vybrat mezi dvěma muži a čtenář si celou dobu není vůbec jistý, pro kterého z nich se nakonec rozhodne. Budiž autorce připsáno k dobru, že nechala Calaen vybrat si mého favorita.

Jiný výsledek bych těžko snášela, přestože obě hlavní mužské postavy byly úžasně popsané. Já si jednoho z mužů opravdu oblíbila již od samého počátku a následně mu neochvějně fandila až do úplného konce. Z toho důvodu bych knihu doporučila i pro ženy, jimž by se tyhle dějové linie týkající se vztahů mohly velmi líbit.

Oslovily mne rovněž i úhly pohledu, ze kterých můžeme na hlavní hrdinku pohlížet. Ano, je to nájemná vražedkyně, která bez zaváhání ze světa sprovodila mnoho jedinců. Neměla by nám tedy být v žádném případě sympatická. Na druhou stranu ale zjišťujeme okolnosti, za nichž se vydala na dráhu nájemného zabijáka.

Shovívavý pohled na padouchy

Docházíme k tomu, že Calaen vlastně litujeme. Někteří padouši se zloduchem stávají třeba jen z toho důvodu, že jim život nedal žádnou jinou příležitost. Když potom sledujete Calaen, která najednou získává přátele, postupně v sobě probouzí kladné emoce a koná hrdinské skutky, máte tak trochu radost a sympatie vůči ní narůstají.

Skleněný trůn je prvotina Sarah J. Maasové. Jedná se o velice sympatickou knihu, kterou bych s klidným svědomím doporučila i těm ženám, které běžně fantasy literaturu nevyhledávají. Maasová píše lehce, srozumitelně, poutavě.

Kniha se mi líbila natolik, že jsem se rozhodla pátrat po případných dalších příbězích, kde by se Calaen Sardothien objevila. S největší pravděpodobností se zdá, že v blízké době se k nám dostane pokračování Skleněného trůnu. Mně nezbývá, než se na další díl těšit a doufat, že mě kniha potěší minimálně stejně jako tato.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy