Opustil nás Petr Šabach, autor nesmrtelně vepsaný do čtenářských srdcí

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Knihy Dobrovský Knihy Dobrovský

Opustil nás Petr Šabach, autor nesmrtelně vepsaný do čtenářských srdcí - titulní obrázek

Proslulé filmy Pelíšky, Šakalí léta, Pupendo, Občanský průkaz, U mě dobrý vznikly pod taktovkou režiséra Jana Hřebejka, náměty našel v knihách Petra Šabacha.

Petr Šabach se narodil v padesátých letech minulého století, vystudoval kultorologii na Karlově univerzitě. Přestože se převážnou část svého života věnoval psaní, stihnul si vyzkoušet i povolání nočního hlídače či vysokoškolského pedagoga. Ohlásil se knižním debutem Jak potopit Austrálii, který napsal v osmdesátých letech, na motivy knihy byl natočen film Šakalí léta. Následovalo kultovní dílo Hovno, hoří, které inspirovalo vznik snímku Pelíšky.

 

Zařadil se k ojedinělým a výjimečným autorům, kteří se dokázali uživit psaním. V jeho případě tak bylo především díky oddané spolupráci s filmovým plátnem. I jeho kniha Opilé banány, kterou napsal v roce 2001, se zalíbila Janu Hřebejkovi natolik, že natočil další fenomenální snímek Pupendo.

Motor který mě nutí psát je asi jistý druh exhibicionismu, který v sobě mám od mládí.

 

Petr Šabach pro dobrisskoaktualne.cz

Proslul svým jedinečným šabachovským humorem, který čtenáře nutil navracet se k opětovnému čtení. Vtipy, které si zasloužily filmové zpracování a vstoupily do dějin svým neustálým citováním.

 

 • Hovno hoří

  pevná vazba

  Kniha autora Šakalích let, která vtipnou formou odhaluje rozdíly mezi mužským a ženským myšlením. Zábavné čtení plné absurdních historek, jež napsal sám život.

  219 Kč

  Nedostupné

  Četl(a) jsem

 

Petr Šabach nás opustil ve věku 66 let po vážné nemoci. Díky svým knihám však zůstává žít napořád. 

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet