Kouzelné čtení – elektronická tužka Albi a Svět zvířat

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Mirek Kefurt Mirek Kefurt

Hledáte způsob, jak zabavit nebo něco naučit vaše dítě? Vyzkoušeli jsme elektronickou tužku z edice Kouzelné čtení Albi. Výrobek testoval náš syn. Jsou mu 4 roky a tužku s naučnou knihou Svět zvířat už asi nedá z ruky.

Zábava i učení

Abyste si elektronickou tužku opravdu užili, budete potřebovat některou z knih Kouzelné čtení Albi. Výběr je široký a aktuálně tužku bez knihy ani koupit nelze. Na trhu jsou zábavně naučné tituly, které pomohou s výukou angličtiny, logopedií, rozvojem hudebního talentu či připraví předškoláky. Pro starší děti je vhodná kniha Atlas Světa.

Mimo naučných existují knihy ryze zábavné jako je pohádka O perníkové chaloupce nebo Večerníčkovy pohádky. Kromě interaktivních knih jsou v obchodech i puzzle nebo hra do auta a hudební nástroje. Vše si s elektronickou tužkou krásně rozumí. My jsme si pro testování vybrali interaktivní knihu Svět zvířat, kterou jste mohli vidět i v televizní reklamě.

Svět zvířat

Kniha je tematicky rozdělená do osmi různých prostředí. Podíváte se do typického českého lesa, mokřad, hor, savany, pralesa, moře, arktidy a na poušť. Každému z témat je věnována jedna dvoustrana. Pokud se vám zdá, že toho v knize není mnoho, nenechte se zmást. Je v ní totiž více než 900 zvuků k přehrání. Mluveným komentářům propůjčil hlas Otakar Brousek mladší.

Na každé dvoustraně je v pravém spodním rohu sada interaktivních ikon. Zde si čtenář vybírá, co ho na stránce zajímá. Podle zvolené funkce zjistíte, jak se zvířata jmenují, jaké zvuky vydávají nebo co je na nich zajímavého. Znalosti pak lze využít v zábavných kvízech. Dítě hledá podle názvu, zvuku, nebo určité zajímavosti správného tvora.

Ovládání celé knihy a elektronické tužky je snadné. Po jejím zapnutí ji přiložíte k první funkční ikonce se symbolem vypínače. Tím tužka „pochopí“, jakou knihu si čtete. Dál už jen přikládá čtenář tužku přímo k jednotlivým obrázkům v knize. Doporučený věk je od 5 let. Synovi je méně a knihu si užívá bez potíží. Vše v knihách je kompletně česky.

Elektronická tužka, nebo MP3 přehrávač

Tužka je z pevného plastu, který odolá hrubšímu zacházení. Oči a ústa při používání barevně problikávají. Pod očima najdete dva malé reproduktory. Zepředu jsou umístěná dvě tlačítka pro ovládání tužky. Na boku je ovládání hlasitosti, USB konektor, sluchátkový konektor a micro-SD karta.

Tužka dobře padne do dětské ruky a její ovládání je jednoduché a intuitivní. Na to, jak je malá, přehrává zvuky nahlas a kvalitněji, než byste čekali. V krabici naleznete kromě elektronické tužky další drobné příslušenství.

To nejzásadnější je napájecí adaptér do zásuvky a mini USB kabel. Tužka má v sobě ukrytou baterii, kterou nelze vyjmout. Po nabití se roszvítí modré diody. Nabíjení tužky i komunikace s PC je řešená běžným mini USB kabelem. Lze tedy snadno dokoupit v případě, že vám ho rozkouše domácí mazlíček. V balení je připravený i jednoduchý stojánek. Díky němu můžete nechat tužku na stole, aniž by z něj padala. K užitku je i manuál vysvětlující jednotlivé funkce.

Příjemně nás překvapily dvě další možnosti, jak tužku využít a moc se o nich nikde na internetu nedozvíte. Jednou z nich je nahrání hudby ve formátu MP3 z vašeho PC. Po připojení tužky k počítači se chová jako běžný flash disk. Hudbu nahrajete přímo do kořenového adresáře, tedy nevytváříte žádné složky. Můžete ji pak využívat jako MP3 přehrávač. Připojit lze libovolná sluchátka s konektorem jack 3,5 mm. Ten je bežný pro drtivou většinu sluchátek na trhu. Hudbu lze přehrávat přiložením tužky k symbolu „play“ v přiložené knížečce.

Druhou zajímavou funkcí je možnost nahrávání a ukládání vlastních zvuků. Do tužky můžete hýkat nebo nahrávat své vlastní pohádky. Dokonce lze dokoupit sadu samolepek. Kreativci si tak mohou vytvořit vlastní knihu nebo komix. Ten lze doplnit samolepkami, ke kterým nahrajete vlastní zvuky. Fantazii se meze nekladou. Můžete tak snadno oživit vaše fotografie, knihu, obrázky na nástěnce, hračky a mnoho dalšího. Tužka pozná, co má u které samolepky přehrát.

Neomezené možnosti

Zvuky, které tužka přehrává, má uložené ve své paměti. Pokud se rozhodnete udělat vlastní nahrávky, využívat MP3 přehrávač a dokupovat nové knihy, snadno dosáhnete limitů kapacity tužky. Pro tyto případy jsou na jejím boku malá vrátka přichycená šroubkem. Za nimi je vložená paměťová karta o velikosti 4 GB. Můžete ji vyměnit za kartu s kapacitou až do 16 GB a nenechat se omezovat. Pro běžné využití 4 GB zcela postačí. Jedna kniha zabere cca 200 MB.

Při koupi nové knihy je třeba tužku aktualizovat a stáhnout nový zvukový soubor z internetových stránek výrobce. Jednoduchým způsobem tak tužku naučíte nové triky. Pokud byste měli s instalací jakékoliv potíže, podpora výrobku je v češtině. Manipulace s tužkou a její aktualizace je ale velmi snadná. 

Kouzelné čtení Albi a elektronická tužka tvoří krásnou kombinaci papírové knihy s moderní technologií. V dnešní době tabletů a mobilních telefonů jde o velmi příjemné zpestření. Kouzelné čtení můžete využít i jako způsob, jak vaše dítě naučit zacházet s klasickými knihami a najít v nich to pravé kouzlo. Vřele doporučujeme!

Klady

+ snadná manipulace
+ tužka padne do ruky i dítěti
+ odolná konstrukce
+ dostatek knih na trhu
+ učí pozornosti, soustředění,zlepšuje motoriku
+ znalosti zábavnou formou
+ vše v češtině
+ využití jako MP3 přehrávač
+ možnost nahrávání vlastních zvuků

Zápory

- nabíjecí kabel mohl být delší
- pro nové knihy nutná aktualizace tužky

Celkové hodnocení 5/5

Vhodné pro chlapce i děvčata. Nepořádek - žádný, zabaví na 30 - 60 minut.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy