Domovina je skvělá fantasy se vším všudy

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Martin Mravec Martin Mravec

Domovina je skvělá fantasy se vším všudy - titulní obrázek

Příběhy o Drizztovi Do´Urdenovi se na knižním trhu pohybují delší dobu. Přesto neztratily nic ze svého kouzla. Bob Salvatore, otec tohoto díla, dokázal dát do knih něco, co nás nutí už několik let číst je stále dokola.

Pokaždé se najde něco nového, co nás zaujme a připoutá ke stránkám knihy. Něco, co nás nutí dočíst alespoň ještě kapitolu než půjdeme spát. A najednou už skoro svítá a my pořád chceme přečíst ještě kousek. Podívejme se tedy trochu podrobněji, co nás to tak laká.

Výborná fantasy 

Mýty 6 - Domovina

Bill Willingham, ...

489 s DPH

Nedostupné

Povězme si na rovinu, že nalézt kvalitní dílo fantasy žánru dnes není úplně jednoduché. O to více potěší, že mezi milovníky tohoto odvětví literatury mají příběhy o Drizztovi velmi dobrou pověst. Ani já nejsem výjimkou a kouzlu těchto knih jsem propadl. Většinu času sledujeme Drizzta Do´Urdena, jak zápasí se světem okolo sebe.

Se společností, ze které se mu dělá až fyzicky nevolno, ale kde je přesto nucen žít, protože nic jiného nezná a nemá. R. A. Salvatore má velmi dobrou konstrukci příběhu, takže při čtení zbytečně netápete. Dokáže velmi dobře vysvětlit, kdo je kdo. Což při vcelku složitých jménech postav velmi oceníte.

Drizzt Do´Urden, příslušník záporné rasy

Hlavní postavou všech knih je Drizzt Do´Urden. I když se občas paralelně některé kapitoly upínají i k jiným postavám, vždy se nakonec vrátí zpět. Drizzt je temný elf. Už to samo o sobě je zajímavé, neboť většinou nejsme zvyklí, aby ústředním hrdinou byl někdo ze záporných ras. Salvatore nás během četby přesvědčí o tom, že to jde úplně bez problému. Že i na místech kde bychom to nečekali a z ras, o kterých bychom to netvrdily, může vzejít někdo jako je Drizzt.

Není úplně typickým představitelem své rasy, temných elfů. Co si budeme namlouvat, méně typický temný elf než Drizzt se ještě nenarodil. Díky tomu, jak se s věcmi vyrovnává, s čím bojuje, komu všemu musí vzdorovat, nám příběh dovolí během pár okamžiků se s ním sžít a držet mu palce. Už dlouho jsem nesledoval cestu nějaké postavy tak usilovně jako tu temného elfa.

Vždy, když jsem se nechal jako Drizzt ukolébat pocitem falešného bezpečí, něco se pokazilo a já tak trnul hrůzou, zda se nám tentokrát s Drizztem podaří vydržet a přežít. Ano přežít, občas se musí tužby a přání zredukovat na pouhou nutnost přežití. A o težkosti takovéto volby a nutnosti nás přesvědčuje temný elf každým svým krokem.

Čtení pro všechny

Jednoznačně ano. Nejen, že toto dílo je jedním z nejryzejších, co fantasy žánr nabízí, ale odehrává se i ve světě Forgoten Realms, který nemusím fanouškům žánru dlouze představovat. A pokud fanoušky žánru nejste, i tak vám doporučuji si knihu přečíst. To, jak autor dokáže reflektovat věci, o kterých se až tak často nemluví, ale má je každý z nás v sobě, zaujme a zarazí. A to je obrovským plusem této knihy.

Dalším významným plusem je to, že pokud byste se jako já z počátku těžko orientovali v názvech jednotlivých postav, máte k dispozici na začátku knihy jejich rejstřík. Proto neváhejte a připojte se se mnou a s dalšími fanoušky Drizzta k jeho cestě.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy