Chlapec, který rozdával sny a bojoval proti násilí

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Lucie Sikorová Lucie Sikorová

Chlapec, který rozdával sny a bojoval proti násilí - titulní obrázek

Luca di Fulvio je italský autor věnující se historickým tématům. Ve svých knihách zpracovává sociální a etnické problémy. Kromě Chlapce, který rozdával sny vyšla v češtině Dívka, která se dotkla nebe.

Americký sen v ghettu Lower East Side

Chlapec, který rozdával sny je o jednom americkém snu. Děj začíná roku 1906 v italské vesnici, kde matka s obavami sleduje, jak její dvanáctiletá dcera Cetta dospívá a mění se v ženu. Totéž sleduje i její pán, a ačkoliv matka podnikne příslušné kroky, nezabrání tomu, aby její dcera ve čtrnácti letech neporodila dítě.

Syn jí plavými vlásky připomíná Jezulátko, dá mu tedy jméno Natale, a i když je následkem znásilnění, nemiluje ho proto o nic méně. Ví však, že v Itálii, u pána na poli, je nic dobrého nečeká a rozhodne se, že i s dítětem odjede do Ameriky. Cestu zaplatí vlastím tělem, podaří se jí projít i přes imigrační úředníky.

Seznámí se tady se Salem, obrovským mužem s černýma rukama, který ji sežene práci prostitutky a skromné bydlení ve sklepě v italském ghettu. Cetta je však šťastná a věří v lepší zítřky. Hlavním hrdinou knihy je ovšem její dítě, syn Natale - imigračními úředníky překřtěn na Christmase.

New York je plný gangů a i malý Christmas chce k nějakému patřit. Založí si tedy svůj gang zvaný Diamond Dogs, který má za úkol jediné – chránit řezníkovu fenku Liliput před členy ostatních gangů. Přijme do něj i svého kamaráda Santa.

Holčička, jejíž život se roztříštil na milion malých kousků

Paralelně se rozvíjí i příběh bohaté židovské dívky Ruth, které zahradník Bill zničil nevinné dětství a Christmas se Santem zachránili život - v duchu zásad Diamond Dogs. Její otec mu pak jako poděkování věnuje rádio, jež se pro Christmasův další život stane zásadním. Má totiž jeden dar – dar fantazie. Umí vyprávět to, co chtějí lidé slyšet tak uvěřitelně, že nikdo nepochybuje.

Stane se mistrem fabulace, což jej dovede až do newyorského rozhlasu. Stále však nemůže zapomenout na Ruth, která nečekaně odjela a nenechala mu ani dopis. Uvidí se ještě? Christmas roste a stává se přesně tím Američanem, jakého z něj jeho matka chtěla mít. Kniha je o tom, že na žádný sen není příliš pozdě, stačí jen chtít.

Tento historický román zavede čtenáře do časů bouřlivého dvacátého století, kdy se rodí filmový průmysl, rádio, reklamy. Do světa luxusních automobilů a bídných podmínek chudých lidí, kteří sotva přežívali, do světa gangsterů a jejich poskoků, rovnýma nohama do toho amerického snu, za nímž přijížděly tisíce lidí v naději lepších zítřků.

„Máte strach, že vám ji zabijou, ne?“ Christmas se napřímil. Fenka se mu otřela o nohy. „Můžu ji chránit, jestli vám na ní tak záleží.“ „Co říkáš?“ rozesmál se řezník. „Půl dolaru týdně a budu vaši fenku chránit.“ „A jak?“ „Mám svou partu,“ vyhrkl důrazně Christmas. „No…,“ zaváhal a podíval se na psa, který se mu třel o nohy. „Diamond Dogs,“ napadlo ho." (úryvek z knihy)

Kontrasty brutálních scén se snovou zamilovaností

Vyprávění je vskutku syrové - dočkáme se popisu brutálních scén od znásilnění až po vraždu. Násilí je v knize opravdu hodně, je však třeba si říct, že taková byla doba. Gangsteři vládli pevnou rukou a měnit nastavená pravidla se nepromíjelo. I v této době se ale našli hodní lidé ochotní pomoci, přestože jim to mohlo způsobit problémy.

Bída, mafie a pornoprůmysl však kontrastují s jemným tónem Christmasovy rodící se lásky k Ruth, s hledáním všech prostředků, jak ji znovu nalézt, s jeho téměř snovou imaginací. A tak, i když je příběh drsný (zahradníku Billovi je také věnován poměrně velký prostor, čímž nám poskytne i náhled do duše násilníka), přesto vyznívá optimisticky a neztrácí naději.

V originále se kniha jmenuje La gang dei sogni, v překladu tedy Gang snů. Děj je nepředvídatelný a několikrát mě vývoj událostí překvapil. Během čtení se toužíte dozvědět, jak to všechno dopadne, jestli láska zvítězí nad násilím a zlem. Chlapec, který rozdával sny je moc pěkným čtenářským zážitkem a stojí za to si na něj udělat čas.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy