Kafe a cigárko, blogové zápisky z hereckého podsvětí

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Jitka Kadlecová Jitka Kadlecová

Kafe a cigárko, blogové zápisky z hereckého podsvětí - titulní obrázek

Marie Doležalová vypadá tak roztomile a nevinně, že si ji živě dokážu představit jak na okřídleném jednorožci cválá v růžových šatečkách po duze a rozhazuje na všechny strany barevná cukrátka.

Příjemné překvapení

Možná je to tím, jak vypadá, možná to bylo rolí, kterou hrála v seriálu Comeback, možná za to může její moderování v Planetě Yó. Jednoduše si ji nedovedu představit jako lítou zlou fúrii a do nedávna jsem ji měla v podvědomí uloženou pod heslem hodná, roztomilá, ale trošku jednoduchá slečna.

Když jsem pak zjistila, že píše blog z hereckého podsvětí, zvědavost mi nedala a jedním očkem jsem nahlédla. Jaké bylo mé překvapení, když jsem díky internetu a stránkám Kafe a cigárka zjistila, že Marie Doležalová není žádná chudinka Maruška, ale milá, vtipná, chytrá a všehoschopná mladá dáma s velkým srdcem a se skvělým smyslem pro humor.

Když pak vyšly její příspěvky v knižní podobě, nemohla jsem si je nechat ujít. Neobvyklý formát a modrý ořez společně s kresbami Honzy Hofmana přímo vábí k otevření. Uvnitř na vás pak čeká zajímavé vyprávění z hereckého zákulisí, které nejen skvěle pobaví, ale i tak nějak kreativně naladí, že skoro začnete litovat, že máte tak všední povolání a nedali se na dráhu dramatické umělkyně.

Historky z hereckého podsvětí

Vrcholem mého fanynkovského tažení ve stopách Kafe a cigárka bylo včerejší LiStOVáNí za oponou prostějovského divadla. Jedná o scénické předčítání. Herci se zhruba v hodinovém představení snaží představit divákům nějakou zajímavou knihu. Tentokrát nás svým hereckým umem bavili Barbora Jánová a Gustav Hašek. Nejvíc asi zaujal Barbořin drak a výraz "hladová piraňa" taktéž slavil značný úspěch. Zkrátka a dobře vystoupení bylo super a herci nebyli ani trošišičku roztomilí ;-)

Jsem nesmírně ráda, že Marie Doležalová začala psát blog. Měla jsem tak možnost poznat ji i z jiné stránky, než z té, kterou ukazuje ve filmech a seriálech. Její historky z hereckého prostředí jsou nesmírně zábavné a něžné.

Dělat si legraci sám ze sebe s takovým šarmem umí opravdu málokdo a cenu Magnesia Litera si za svůj blog zasloužila plným právem. Snad si najde i v budoucnu čas na další literární projekty. Jediná věc, která i po přečtení knížky zůstává lehce opředena tajemstvím, je otázka, zda tato něžná růžolící dívenka opravdu kouří...

Kdy Kafe a cigárko rozhodně číst

- jako malý(á) jste toužil(a) být hercem (herečkou)
- jste zvědaví, co se děje v zákulisí
- toužíte po milém inteligentním humoru

Kdy Kafe a cigárko rozhodně nečíst

- myslíte si, že všechny herečky jsou vypatlané slepice
- žijete v přesvědčení, že herečky jsou dokonalé a nechcete si ho nechat vzít
- jste příšerný morous bez smyslu pro humor

O autorce

Marie Doležalová se narodila 24. ledna 1987 v Karviné. V roce 2007 maturovala na hudební dramatickém oddělení Pražské konzervatoře, 6. ročník dokončila v roce 2009. Poté byla členkou souboru Strašnického divadla a hrála ve svém vlastním muzikálu Krysy. Na Krysy pak navázala svojí druhou hrou Zápalka, aneb noc v kabaretu (2010), kterou sama režírovala.

Před kamerou se poprvé objevila v televizní pohádce Lojzička je číslo, ve filmu debutovala rolí Išky v Psusinkách. Hrála v několika televizních seriálech, uvádí televizní pořad pro děti a objevila se i v klipu k písni Anděl od Xindla X. Je členkou hudební skupiny Olats otesoc, jejíž základ tvoří spolužáci z konzervatoře. Nyní je členkou souboru Divadla Na Fidlovačce. Její blog Kafe a cigárko získal v roce 2015 cenu Magnesia Litera.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy