Co s načatou nedělí? Zažijte Jeden svět na vlastní kůži!

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Sabina Bubníková Sabina Bubníková

Co s načatou nedělí? Zažijte Jeden svět na vlastní kůži! - titulní obrázek

Zjistěte, jak se žije mimo civilizaci, co vše má na svědomí soudní systém kokainové velmoci, jak žijí lidé, kteří nikdy v životě nepocítili touhu po sexu nebo shlédněte třeba snímek o rebelech z Varnsdorfu...

To vše a mnohem, MNOHEM více vám nabízí festival Jeden svět, který se již přehoupl do své druhé poloviny.

Ač festival dokumentárních filmů může pro fanoušky mainstremových záležitostí znít jako nudná záležitost, která zaujme maximálně ty osvícenější či vzdělanější, opak je pravdou. Za promítání jednoho filmu zaplatíte 60 Kč (100 Kč po 17. hodině) a my vám garantujeme, že požitek z těchto snímků může vysoko převyšovat dojem z filmů, které promítají velká multikina.

Včera jsme navštívili promítání dokumentu Projekt Babička. Získal si nás popisek – „Tři mladí filmaři se ve velmi osobním a hravém snímku snaží oživit vzpomínky svých babiček. Zorganizují setkání. Maďarská židovka, dávná obdivovatelka Hitlera a bývalá britská špionka se vydávají na netradiční road trip.“

Naše recenze: Nikdy jsem nezažila sál lidí, který by během filmu ani nedutal. Žádné šustění popcornu, žádné odcházení úprostřed promítání. Jen spoustu smíchu a po rozzsvícení světel v sále také spoustu slz štěstí a dojetí ve tvářích diváků. Atmosféra, která kinem prostupovala během celého dokumentu, byla nepopsatelná. A myslím, že také neopakovatelná. Když člověk vyšel na denní světlo, měl dojem, že najednou nevnímá vše tak, jako dřív, ale tak nějak... Intenzivněji. Naštěstí především to dobré - náladu lidí, sluneční paprsky, společnost blízkých. Nevím, jestli dokážu popsat, jak velkou radost jsem měla, že jsem film navštívila. Proto doporučuji zažít festival Jeden svět na vlastní kůžu. Poté jistě pochopíte.

Filmy, které se v rámci festivalu promítají, jsou specifické tím, že není snadné se s k nim běžně dostat. Neuvidíte je na stojanech s DVD v obchodních centrech, nebudou je promítat ještě dva měsíe po premiéře, a dokonce budou nesnadno sehnatelné i online na internetu. Vidět tedy některý dokument po dobu trvání Jednoho světa rozhodně stojí za zvážení.

Vezměte své příbuzné, blízké, kamarády a užijte si čas, kterého nebudete litovat.

Jaké jsou naše nedělní tipy?


Bragino – 15:30 Velký sál kina Atlas

„Měl jsem zvláštní sny. V nich jsme tady najednou nežili.“ Hypnotický dokument z lůna sibiřské tajgy zachycuje procitnutí ze sna o životě uprostřed nedotčené přírody.

Zrezivělý motorový člun proráží mlhu nad řekou obklopenou staletými stromy. Loď řídí jeden ze synů, kteří nikdy nepoznali civilizaci, protože otec ještě před jejich narozením opustil lidskou společnost, aby žil podle svých vlastních pravidel. Současný pobyt početné rodiny v sibiřské tajze, v nedohlednu od všech měst, by mohl snadno být oslavou panenské přírody a jednoduchého života. Jediní lidští sousedé sice zasévají do ticha lesa řevnivost a neustále se zjevují jako téma stmelujících rodinných hovorů, ale skutečné nebezpečí sem teprve přichází. Jak říká sám otec: „V tajze je nejnebezpečnějším zvířetem člověk.“

Kokainové vězení – 17:30 Velký sál kina Atlas

Unikátní vhled do života v přeplněné bolivijské věznici, kde se i za přespání v cele platí v amerických dolarech. Film ukazuje fungování soudního systému v zemi, která patří k největším světovým producentům kokainu.

V proslulé věznici San Sebastian končí především lidé napojení na obchod s kokainem. Do starého koloniálního domu, ve kterém se věznice nachází, se dostal i dvacetiletý Hernán, chycený při svém prvním pokusu o převezení kokainu přes hranice. Zatímco se seznamuje s pravidly života za mřížemi, jeho sestra Daisy se mu snaží pomoci. Navštěvuje ho ve vězení, konzultuje situaci s právníky, kteří jí dávají protichůdná doporučení, dokonce kontaktuje členy překupnické sítě, aby požádala o pomoc šéfa, pro nějž Hernán kokain převážel. Snímku se podařilo dostat do osobní blízkosti lidí, kteří bojují hlavně o to, aby nezůstali jen nástroji na jedno použití.

AsexuaLOVE – 20:00 Malý sál kina Atlas

Nestojí o sex a často ani o romantický vztah. I přes svou odlišnost chtějí žít naplněný život. Hrdinové snímku mají nejen dobrou práci, koníčky a přátele, ale také touhu a odvahu prostřednictvím svého coming outu pomoci ostatním asexuálům přijmout snadněji svoji identitu.

Asexuálové jsou jednou ze sexuálních menšin a sami sebe řadí do queer komunity. Jakkoliv to může znít paradoxně, pro české asexuály je například výsostně důležitá akce Prague Pride. Jana miluje romantické literární příběhy a řadu z nich jako překladatelka dokonce přeložila do češtiny, sebe samu označuje jako aromantičku. Ani ona, ani mužský protagonista filmu Ondřej nepociťují sexuální touhu. Režisérka snímku Eva Lammelová prostřednictvím jejich příběhů ukazuje, jak vypadá život asexuálů ve společnosti, v níž je sex neodmyslitelnou součástí každodenního života.

Nic jako dřív – 20:30 Ponrepo

Diskotéky, špatně placené brigády, neomluvené hodiny či nechtěná těhotenství. Snímek o životě teenagerů z Varnsdorfu ukazuje bez jakýchkoliv příkras dospívání v současném českém pohraničním maloměstě.

Dokument režisérské dvojice Klára Tasovská a Lukáš Kokeš sleduje životy čtyř dospívajících spolužáků ze Šluknovského výběžku. Teo, Renata, Anička a Nikola pocházejí povětšinou z rozvrácených rodin a zoufale se snaží najít své místo ve společnosti. Film je zachycuje před maturitou, v posledních chvílích jejich středoškolské bezstarostnosti, zatímco neodvratně směřují do světa dospělých, v němž už nic nebude jako dřív. Unesou tíhu této zodpovědnosti? Dynamická střihová skladba podtrhuje roztěkanost mladé generace. Díky promyšlenému přístupu k dokumentárnímu vyprávění poskytuje snímek hluboký vhled do života teenagerů, kteří musejí dospět dřív, než by sami chtěli. Film byl loni uveden na festivalu IDFA v Amsterodamu.

 

Celý program festivalu najdete zde!

Napište nám do zpráv na facebooku, zda jste některý z filmů navštívili a jaký na vás udělal dojem. Těšíme se na vaše ohlasy! A nezapoměňte! S každou vstupenkou na festival Jeden svět získáváte slevu 15 % do našich knihkupectví!


Po návštěvě filmu doporučujeme jako třešníčku na dortu některých z našich letních drinků nebo skvělou kávu, jež najdete v naší knižní kavárně na Václavském náměstí

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet