Provazochodkyně – o ženě, která tvořila dějiny

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Markéta Michalová Markéta Michalová

Provazochodkyně – o ženě, která tvořila dějiny - titulní obrázek

Poutavý osud agentky britských zvláštních jednotek Marian Sutrové s válkou rozhodně nekončí. Nová kniha Simona Mawera je jedním z hlavních trháků letošního Knižního čtvrtku. Po přečtení si odvážím tvrdit, že snad i tím největším.

Návrat do světa živých

V pokračování Dívky, která spadla z nebe, se znovu setkáváme s Marian Sutrovou. Agentkou, s níž velitelé tajné služby ztratili kontakt v roce 1943 poté, co ji zajalo gestapo. Měli ji za mrtvou. Marian ale přežila. Prošla si krutým mučením, vězněním a nakonec i koncentračním táborem Ravensbrück. Nyní ke konci války se opět vrací domů a snaží se zapadnout do normálního života.

Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Ač žije v relativním bezpečí, stále ji pronásledují děsivé vzpomínky na tábor a výslechy. Marian v jednu chvíli uvažuje i o sebevraždě. Za pomoci rodiny – a nutno přiznat i milostných románků – proplouvá životem. Najde si práci, dokonce se i vdá za příjemného mladého muže a dle okolí se dostává z nejhoršího.

„Chvíli váhala a pozorovala ho. A pak se odhodlala ke svému protitahu. Připadala si jako provazochodkyně, cítila nejistou rovnováhu a věděla, že sebemenší uklouznutí na kteroukoli stranu by mohlo být osudové. Nakročila nohou dopředu, pomalu na ni přenášela váhu a cítila, jak se pod ní chvěje napjaté lano.“ (úryvek z knihy)

Špionáže lásce a klidu nepřejí

Marian je ale agentkou tělem i duší, a je tedy jasné, že ve chvíli, kdy se rozhoří studená válka mezi Sovětským svazem a západními státy, ona nezůstane stát stranou. A kvůli zainteresovanosti jejího bratra nemá vlastně jinou možnost. Marian hraje velmi nebezpečnou hru, aby ochránila svou rodinu. Ale dokáže zachránit i sama sebe? A co když se ještě navíc zamiluje do ruského agenta?

Autor nám kousek po kousku předestírá jednotlivé pohromy, kterým je hlavní hrdinka vystavena. Při delším čtení ale člověk získává pocit, že si za ně může z nějaké části i trochu sama. Ale nic není jednobarevné a jediné, co nelze popřít, je Marianina kuráž přijmout vše, co jí život přivede do cesty. A na to, jestli je tato žena vražedkyní, hrdinkou nebo prostě jen ženou, která se ocitla ve špatné době, si musíte udělat názor sami.

I ženy tvořily dějiny

Zvláštní je v příběhu postava vypravěče. Jde o Samuela, který Marian poznal jako dvanáctiletý mladík a zamiloval se do ní tak, jak jen je to u chlapce možné. Marian pro něj byla vzorem odvahy, nekonvenčnosti a hrdinství. Sám se v dospělosti stal agentem a osud jeho lásky z dětství nám představuje ve chvíli, kdy už jako postarší muž jede zpovídat skoro osmdesátiletou Marian, aby mohl uzavřít její spis. Jeho vyprávění se prolíná se vzpomínkami agentky.

Simon Mawer už si u nás stihl získat mnoho čtenářů a každým novým románem dokazuje, že to bylo oprávněné. Nyní přichází román, který je po špionážní stránce propracován do nejmenších detailů. Provazochodkyni můžete číst i bez předchozího dílu, ale pozor, po přečtení této knihy nebudete mít pořád dost, a tak se vám může stát, že si půjdete pro první díl hned po dočtení tohoto.

Knihu doporučuji všem fanouškům Mawera a čtenářům, kteří vyhledávají příběhy z druhé světové války. Není jednoduché zaujmout čtenáře mezi takovými esy, kterými bezpochyby je třeba Zlodějka knih od Zusaka , Vypravěčka od Jodi Picoult a mnoho dalších. Provazochodkyni se to ale určitě povede.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy