Právo nálezce, šokující počtení od Stephena Kinga

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Barbora Javorková

Právo nálezce, šokující počtení od Stephena Kinga - titulní obrázek

Jste-li úspěšným spisovatelem, fanoušci vás budou milovat. Zkuste však se psaním seknout. To je rázem po sympatiích. Když se vztek přetaví v nenávist, může to někdy vést až k tomu nejtěžšímu zločinu jako je vražda.

Rozporuplné řešení finančních problémů

John Rothstein je autorem úspěšné série knih s Jimmym Goldem, hrdinou, kterého si zamiluje Morris Bellamy. Ten se šíleně naštve, když zjistí, že jeho oblíbený spisovatel přestal psát a začal se věnovat něčemu jinému. Jednoho dne se k Rothsteinovi vloupe a zavraždí ho. Spolu s finanční hotovostí ukradne i jeho deníky a zápisky, do kterých Rothstein psal další příběhy Jimmyho Golda, jenž ale nikdy nevydal.

Morris je ukryje na tajné místo, ale už si je nestihne přečíst, končí ve vězení za úplně jiný delikt. Po letech ukrytou kořist nachází teenager Peter Saubers. Jeho rodina trpí finančními problémy, což se odráží na vztahu rodičů a celkové atmosféře u Saubersových. Petera napadne spásná myšlenka – nalezené peníze bude tajně posílat rodičům na přilepšenou. Své svědomí přesvědčuje, že to přece není krádež, když je to pro dobrou věc.

Finanční injekce rodině prospěla, krize je zažehnána a rodina funguje tak jako dřív. Peter si zamiloval příběhy Jimmyho Golda. Kdykoli může, čte si je. Vše je ideální do doby, než se na scéně objeví Morris Bellamy. Z vězení ho propustili a on se těší, že si svůj lup bude moct konečně vyzvednout...

Kingův neotřelý styl

Děj knihy se odehrává ve dvou časových rovinách. První z roku 1978 je věnována Morrisi Bellamymu, druhá, odehrávající se v současnosti, Peterovi Saundersovi. Do děje jste vtaženi hned od počátku, když Morris Bellamy vtrhne do domu Johna Rothsteina. Sledujete zločin takřka v přímém přenosu. Takový, jak ho dokáže popsat snad jenom Stephen King.

V napětí vás drží hned od počátku a i když tušíte, že to neskončí dobře, stejně vás to překvapí. Mě nejvíce bavila dějová linka, ve které vystupuje rodina Saubersových. Do sytosti si užijete přemýšlení nad otázkou, jestli měl Peter právo utratit peníze, které mu nepatřily. Možná mu budete v duchu fandit, je tak mladý, ale snaží se být zodpovědný. I já pro něj měla jistou slabost. Jenže minulost dostihne každého, dokáže jí Peter uniknout?

Příběh, který má grády

Jak známe Kingovy mistrné zápletky a šokující zvraty v ději, nebude to jen tak. Román Právo nálezce je pokračováním série, která započala knihou Pan Mercedes. Ten jsem ještě nečetla, proto jsem se trochu bála, že se v ději budu ztrácet, že vstoupím do rozehraného příběhu, který nepochopím.

Naštěstí tomu tak vůbec nebylo. Byť se v druhé polovině knihy zjevily postavy známé právě z prvního dílu, není to rušivý moment a do děje zapadají jako dílky skládačky. Námětem mi připomněla shodou okolností mou úplně první kingovku, kterou jsem četla – Misery.

Obavy, že by se autor vykrádal, se nepotvrdily. I přes jistou podobnost se jedná o dva různé, ale stejně napínavé, až děsivé příběhy. Romány Stephena Kinga čtu ráda. Právem se o něm říká, že je mistrem hororu a napětí. Dokáže napsat příběh, který má grády a čtenáře dokáže přikovat ke knize. Právo nálezce je toho důkazem. Na tuhle knížku si vyhraďte co nejvíc volného času, věřte, že jej budete potřebovat. Stephen King je pořád ve formě a drží si laťku zatraceně vysoko.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy