Mezi řádky o hranici mezi realitou a fikcí

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Lumír Havlíček Lumír Havlíček

Představme si, že J. K. Rowlingová lhala. Harry Potter, kouzelná škola Bradavice, čarodějnické hůlky, mluvící klobouk, Voldemort a létající automobily. Co když je to všechno jenom kopírování?

Jak to myslím? Představte si, že se Rowlingová inspirovala skutečnými událostmi. Celý příběh Harryho Pottera se doopravdy stal a milovaná Joanne jenom přeházela jména. Je to skutečné. Podobně se čtenáři zamává nová komiksová série Mezi řádky. Teď ale rychle zpět na zem.

Máme před sebou další komiksovou sérii. Co s ní? Je vážně natolik zajímavá, abychom si jí přes všechny ty epické fantasy měli všímat? Ano. Protože tento komiks zásadně mění pohled na příběhy takové, jaké jsou. Psaním tvoříte světy. Čtením je probouzíte. Spisovatelé jsou stvořitelé. A co si takový stvořitel má počít, když ho ovládne jeho vlastní dílo?

Předobraz Harryho Pottera

Tom Taylor je synem megaslavného spisovatele Wilsona Taylora, autora světově úspěšných fantasy románů o mladíkovy Tommym, zažívajícím dobrodružství v barvitém světě čar a kouzel. Wilson svému synovi předává veškeré nadšení z fantasy literatury, cpe ho místopisy ze slavných knih, scénami, které jej ovlivnili v jeho hvězdné kariéře. Jezdí společně po conech, tahá ho do komunity.

Tak nějak tiše přiznává, že právě Tom je velkou inspirací k napsání hlavní postavy. Problém nastává, když slavný autor zmizí. Prostě se vypaří do neznáma a opustí jak komunitu a veřejnost, tak rodinu, včetně samotného Toma. Vzhledem k nepěkné pravdě, že matku má Tom doslova na baterky, zůstane na celou věc sám. A společně se zmizením otce vyvstávají otázky…

Detektivka ze života geeků

Mezi řádky 1 - Tommy Taylor a…

Mike Carey,Peter Gross

357 s DPH

Skladem

Komiks Mezi řádky, v sobě skrývá detektivní zápletku ze zdánlivě obyčejného života geeků a šíří zajímavé myšlenky. Jako například to, že autor není otrokem svých fanoušků (vzhledem ke kontroverznímu tématu data vydání dalšího dílu Písně ledu a ohně jde o celkem aktuální problém). S děsivou lehkostí postupně mění tvář žánru, nechává do sebe proniknout čím dál tím víc nadpřirozena a společně s Tomem budete vtaženi do světa, který je inspirací i zhoubou zároveň.

Samozřejmě, starý Wilson měl fantasii velikou, přímo obdivuhodnou. I on ale někde musel líbat múzu. V tomto případě zjistíme, že múza má křivé zuby a chutná jí krev. Jak hlavní hrdina krůček po krůčku odkrývá minulost svého otce, zjišťuje, že něco jako „jiný svět“ skutečně existuje. Je právě tady. Ukrytý mezi písmeny, mezi pomlčkami a tečkami. A sleduje vás. Právě nyní.

Komiks, ve kterém nejsou žádná tabu

První díl série Tommy Taylor a falešná identita čtenáři jasně poskytne představu, kam se celá řada bude ubírat. Odhalí spousty tajemství, ke kterým se přilepí další a nové záhady. Nemůžete komiks jen tak odložit a nechat být. Bude vás zajímat, co se vlastně děje, co měla znamenat scéna s nekonečnými schody do sklepení, proč někdo vyhrožoval staré Taylorové a co dělal jeho otec těsně před zmizením.

Je to čtení dosti podobné například komiksu Mýty, legendární Krajině půlnočních stínů nebo již dříve recenzovanému Sandmanovi. Tušíte, že něco není jak má být, cítíte v příběhu velkou záhadu. Kresba Petera Grosse je jako vždy příjemná, koresponduje s dějem a čtenáře nadchne. Opravdu zajímavé jsou pak samostatné černobílé skeče kreslířky Juko Šimizuové, která má na svědomí i obálku.

Je na co se těšit

Část komiksu Mezi řádky u nás nejdříve vyšla na pokračování v časopisu Crew. Začátky tedy nebyly hned růžové, ale série zvedla vlnu obdivovatelů a fanoušci si řekli o nášup. Dostali ho. A nutno říci, že tentokrát hlas lidu nevyšel nazdařbůh.

Podle anotací ze zahraničí se máme zatraceně na co těšit. Vedle Lucifera, Mýtů a znovu vzkříšeného Sandmana se tak mohou dospělejší snílci/čtenáři těšit na novou řadu, která bude stát za to. Od příběhu, ve kterém nejsou tabu rozhovory mezi autory gore erotických hororů a gotických magicko-realistických eposů, by se ani nic jiného očekávat nedalo. Těším se na další díl.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy