Tíživá láska Elena Ferrante E-kniha

Tíživá láska - Elena Ferrante NOVINKA

Tíživá láska E-kniha

Elena Ferrante

Četl(a) jsem
Chci přečíst

E-kniha

 • Ihned ke stažení

149 Kč s DPH

Erotika za 148 Vybrané erotické a romantické knížky teď koupíte na našem e-shopu za smyslnou cenu 148 Kč! Více informací

Popis

Po mimořádném úspěchu tetralogie Geniální přítelkyně, která je zatím posledním prozaickým počinem Eleny Ferrante, se českým čtenářům dostává do rukou autorčina prvotina, která teď po čtvrtstoletí dokazuje, jak kompaktní a autentická je tvůrčí cesta této pozoruhodné autorky.

Tíživá láska v sobě už v zárodečné formě nese všechny základní motivy a charakteristické rysy, jež pak budou rozvíjeny a prohlubovány v mohutném toku vyprávění tetralogie. Je tudíž hutnější, a tedy i složitější, neboť autorka musela do malého prostoru vměstnat celý svět. Jádrem tohoto světa je Neapol a protagonistkou vypravěččina matka Amalia, která je však v čase vyprávění už mrtvá. Živou však zůstává v  paměti své dcery Delie, jejíž vyprávění je založeno na komplikovaném – lživém i pravdivém – vztahu mezi skutečností, individuální i kolektivní pamětí a příběhem.

Zápletka Tíživé lásky je téměř detektivní. Amalia se za záhadných okolností utopila v moři a Delia chce přirozeně zjistit, co se stalo. Jako mnohem důležitější se jí však postupem času jeví otázka: Kdo byla moje matka? a s ní související potřeba se ptát: Kdo jsem já? V temném příběhu postupně vyplývá na povrch vypravěččino dětské trauma, které negativně ovlivnilo její vztah k matce, rodnému městu, mateřštině, jíž je dialekt, a také k mužům, k sexu. Delia nás v reminiscencích nechává nahlížet do prostředí plného násilí, patologické žárlivosti, frustrace a lží, kterému se konvenčně říká rodina. Díky mimořádnému talentu a autorské empatii Eleny Ferrante se tam ale setkáváme s postavami, jež nám ve své bezradnosti, osamělosti, ve svém existenciálním zmatení dokážou být až bolestně blízké.

 

 

 

 

O skutečnou totožnost Eleny Ferrante se literární obec zajímá už od počátku devadesátých let, kdy vyšla románová prvotina Tíživá láska (L’amore molesto, 1992) osob(y) publikující(ch) pod tímto jménem. Mezinárodní úspěch tetralogie Geniální přítelkyně (L’amica geniale I–IV, 2011–2014), která vyšla česky v nakladatelství PROSTOR v letech 2016–2018, dal podnět k ještě intenzivnějšímu pátrání po její identitě.

Ať už je Elena Ferrante kdokoli, v současnosti je kritikou řazena mezi největší žijící italské autory a týdeník Time ji v roce 2016 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Její vypravěčské mistrovství není založeno na experimentech či netradičních postupech, ale na strhující síle výpovědi o těch nejzákladnějších lidských citových poutech.

Její romány Tíživá láskaDny opuštění (I gior­ni dell’abbandono, 2002) se dočkaly filmového zpracování (1995, r. Mario Martone a 2005, r. Roberto Faenza). Na motivy tetralogie Geniální přítelkyně připravila společnost HBO v koprodukci s italskou RAI osmidílný televizní seriál s premiérou v listopadu 2018. 

Sdílet 0

Nakladatel
Prostor
datum vydání
2018
Jazyk
čeština
Počet stran
208

Bestseller v knihy Dobrovský

24046. v e-shopu | 52679. minulý týden | 24269. nejlepší dosažené 28.03.2020

23. v E-knihy - Světová beletrie | 56. minulý týden | 21. nejlepší dosažené 27.03.2020

Hodnocení čtenářů

4.0 z 5 10 hodnocení čtenářů

5 hvězdiček 4 hvězdičky 3 hvězdičky 2 hvězdičky 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Nic moc 1 2 3 4 Perfektní 5

 • 1 z 5 hvězdiček Barbora Šuranská

  Má první kniha autorky a po velké chvále, která je na ní slyšet všude jsem zvolila tuto. Už jen proto že jsem zvědavě nahlížela paní přes rameno ve vlaku a krátký úryvek mi nepřišel špatný. Přes velká očekávání ještě větší zklamání.

  Kniha, Prostor, 2018, 9788072603954

 • 5 z 5 hvězdiček Hana Beráková

  četla jsem i geniální přítelkyně, byla jsem nadšená a tato kniha mě také nezklamala. Pro mě milé přečtení

  Kniha, Prostor, 2018, 9788072603954

 • 3 z 5 hvězdiček Andrea Slavíčková

  Od autorky jsem přečetla již sérii Geniální přítelkyně, která byla neskonale lepší. Tíživá láska mne zklamala, čekala jsem víc. Nemohla jsem se začíst a na konci jsem měla rozpačitý pocit, že to vlastně celé bylo o ničem.

  Kniha, Prostor, 2018, 9788072603954

Další knihy autora

Další knihy autora

Všechny knihy autora

Všechny knihy autora