Elon Musk : How The Billionaire Ceo Of Spacex And Tesla Is Shaping Our Future Ashlee Vance

Elon Musk : How The Billionaire Ceo Of Spacex And Tesla Is Shaping Our Future - Ashlee Vance

Elon Musk : How The Billionaire Ceo Of Spacex And Tesla Is Shaping Our Future

Ashlee Vance

Četl(a) jsem
Chci přečíst

Kniha

  • Produkt momentálně není skladem.
    Až ho naskladníme, pošleme Vám upozornění

Mám zájem

Předpokládaná cena
199 Kč s DPH

South African born Elon Musk is the renowned entrepreneur and innovator behind PayPal, SpaceX, Tesla, and SolarCity. Musk wants to save our planet; he wants to send citizens into space, to form a colony on Mars; he wants to make money while doing these things; and he wants us all to know about it. He is the real-life inspiration for the Iron Man… Přejít na celý popis

Puzzle za polovinu 100 % dílků za 50 % ceny! Zlevnili jsme oblíbené puzzle od DINO! Více informací

Popis

South African born Elon Musk is the renowned entrepreneur and innovator behind PayPal, SpaceX, Tesla, and SolarCity. Musk wants to save our planet; he wants to send citizens into space, to form a colony on Mars; he wants to make money while doing these things; and he wants us all to know about it. He is the real-life inspiration for the Iron Man series of films starring Robert Downey Junior.The personal tale of Musk’s life comes with all the trappings one associates with a great, drama-filled story. He was a freakishly bright kid who was bullied brutally at school, and abused by his father. In the midst of these rough conditions, and the violence of apartheid South Africa, Musk still thrived academically and attended the University of Pennsylvania, where he paid his own way through school by turning his house into a club and throwing massive parties.He started a pair of huge dot-com successes, including PayPal, which eBay acquired for $1.5 billion in 2002. Musk was forced out as CEO and so began his lost years in which he decided to go it alone and baffled friends by investing his fortune in rockets and electric cars. Meanwhile Musk’s marriage disintegrated as his technological obsessions took over his life ...Elon Musk is the Steve Jobs of the present and the future, and for the past twelve months, he has been shadowed by tech reporter, Ashlee Vance. Elon Musk: How the Billionaire CEO of Spacex and Tesla is Shaping our Future is an important, exciting and intelligent account of the real-life Iron Man.

Sdílet 0

Nakladatel
Ebury Press
datum vydání
1.3.2016
isbn
978-0-7535-5752-5
ean
9780753557525
Jazyk
angličtina
Počet stran
408
Vazba
Knihy - paperback

Bestseller v knihy Dobrovský

9724. v e-shopu | 8736. minulý týden

5. v Biography | 5. minulý týden

Hodnocení čtenářů

5.0 z 5 3 hodnocení čtenářů

5 hvězdiček 4 hvězdičky 3 hvězdičky 2 hvězdičky 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Nic moc 1 2 3 4 Perfektní 5

  • 5 z 5 hvězdiček Honza

    Skvělý životopis o jednom z nejinovativnějších lidí dnešní doby. Opravdu si stojí za to přečíst si o jeho životě a jak probíhal život a práce v jeho společnostech. Motivující a inspirující člověk, který si zaslouží obdiv. To co dokázal a ještě dokáže je neuvěřitelné a přesně někoho takového dnešní doba potřebovala. Někoho kdo dělá opravdové věci a posouvá lidstvo na další metu.

    Kniha, Ebury Press, 2016, 9780753557525

Další knihy autora