Z lásky k vám otevírá téma domácího násilí

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Marie Blahutová Marie Blahutová

Z lásky k vám otevírá téma domácího násilí - titulní obrázek

Amanda Prowseová napsala příběh o ženě, která našla kuráž postavit se týrajícímu manželovi. Tato kniha se stala symbolem boje proti domácímu násilí a není divu, že byla zvolena na Amazon Kindle za Nejlepší knihu roku 2013.

Jak to všechno začalo…

Mark Brooker je ředitel významné soukromé školy. Je oblíbený nejen u svých dětí, ale v celé škole. Má vytříbený smysl pro humor, přirozenou autoritu a každý s ním rád prohodí pár slov. Zatímco jeho žena působí jako domácí puťka a šedá myš, Mark je charismatický, zábavný a velice populární.

Kathryn Brookerová je poslušná žena. Stará se o rodinné hnízdo, dopřává svým dvěma dětem jen to nejlepší a vždy ochotně stojí za svým mužem. Každé ráno pere povlečení, chystá dětem jídlo a plánuje si úkoly pro nadcházející den. Každý večer její muž spočítá body, kterými její denní práci hodnotí. Tyto body jsou záporné. Čím větší je provinění, tím hlubší řeznou ránu své ženě způsobí.

Z lásky k vám

Amanda Prowseová

299 s DPH

Nedostupné

Nikdo netuší, co se skrývá za zavřenými dveřmi harmonické domácnosti, dokud Kathryn neztratí s počínáním svého muže trpělivost. Už déle nemůže snášet ponižování a týrání, a tak svého muže zabije. Na zadní straně stehen měla po všech letech soužití s Markem více než šest a půl tisíce čar a cestiček v různém stadiu hojení a uzdravování. Už žádná další nepřibude.

A jak to dopadne

Vnitřní svobodu musí Kate vykoupit několika lety za mřížemi, avšak to pro ni není žádný trest. Nejhorší, co v životě zažila, bylo soužití s Markem. Vše, co zažívá po jeho smrti, už nemůže být taková hrůza. Dokonce se během doby ve vězení seznámí a skamarádí s několika ženami, které se dostaly na toto místo hlavně kvůli drogám a krádežím. Některým pomůže dodělat si dálkově školu, dalším ulehčí zapojení se zpět do normálního života venku.

Když ona sama kriminál opouští, zatím neví, co bude dělat dál. Ze všeho nejvíc by chtěla být se svými dětmi, ale ty se jí po smrti Marka odcizily a je pro ně těžké matku vidět. Jediný kontakt s nimi udržuje pomocí občasných telefonátů a dopisů. Každý den své nově nabyté svobody přemýšlí o tom, zda udělala dobře, že zabila svého trýznitele, a tím se vzdálila svým dětem.

Ale každý den dojde k závěru, že kdyby se vrátila do minulosti, udělala by to znovu. A tak doufá, že čas vše zahojí a její děti si k ní opět najdou cestu. Jak říká Kate: „Nelituju toho, co jsem provedla, ale mrzí mě, že jsem ublížila ostatním. A taky mám obrovský pocit viny, protože já se konečně osvobodila, ale za tu svobodu jsem zkazila život svým dětem.“

Naděje v lepší zítřky

Tato kniha je poutavým líčením niterných pocitů týrané ženy, která se snaží postavit na vlastní nohy. Ovšem žádnou sladkobolnost v tom nehledejte. Vyprávění je smutné a krásné zároveň, dává naději a upravuje žebříček hodnot. O příběhu budete uvažovat ještě dlouho po dočtení, neboť je zde nečekaně mnoho zajímavých podnětů k přemýšlení.

Já sama jsem nečekala, že mě příběh Kate tak strhujícím způsobem vtáhne do děje, ale její vnitřní síla dokáže divy a já knihu určitě doporučuji každému, kdo má rád čtení mezi řádky a ne jen prvoplánovou literaturu.

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy