Vydejte se s Kvítkem karmínovým a bílým do 19. století

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Lucie Sikorová Lucie Sikorová

Vydejte se s Kvítkem karmínovým a bílým do 19. století - titulní obrázek

Na Kvítku karmínovém a bílém mě na první pohled zaujalo jeho 920 stran, neboť miluju tlusté knížky. Zdálo se, že se bude jednat o průměrný historický románek o lásce prostitutky a bohatého dědice rodinné firmy.

Teď ale vím, že se řadí k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četla.

Netypický děj

Děj se odehrává ve viktoriánském Londýně a ukazuje dvě rozdílné tváře tohoto města. Na straně jedné jsou to temné, zapáchající uličky plné žebrajících dětí, špinaví ubožáci, kteří nemají co jíst a neméně špinavé prostitutky. Na straně druhé vidíme život vyšších vrstev reprezentovaný dědicem slavného voňavkářství, bohémským Williamem Rackhamem, a jeho rodinou.

K nelibosti svého otce se ovšem William do podnikání nijak nehrne – dává přednost svým přátelům, vínu a ženám. Při jedné takové „spanilé jízdě po Londýně“ se dozví o prostitutce jménem Sugar, pověstné nejen svou neobvyklou krásou, ale také tím, že splní svému zákazníkovi všechna přání, jakkoliv neobvyklá. Zatouží ji poznat, zamíří proto do podniku paní Castawayové, její matky a současně „zaměstnavatelky“.

Kvítek karmínový a bílý

Michel Faber

478 s DPH

Skladem

Osmnáctiletá Sugar svou krásou a hlavně inteligencí Williama naprosto okouzlí. Ten se do ní zamiluje a chce ji mít jen pro sebe. Sugar toho využije jako prostředku k zajištění si lepší životní úrovně, čímž převrátí život v té době ženatému Williamovi vzhůru nohama.

Ten se s elánem vrhne do podnikání s cílem si Sugar „koupit“ a zajistit jí život v luxusu. Je tady ovšem také jeho lehce šílená manželka Agnes, zbožný bratr Henry, dr. Curlew a mnozí další, kteří jeho plány můžou, ale taky nemusí zhatit…

Průvodce světem 19. století

Ptáte se, co je na téhle knížce tak mimořádného? Kromě silného příběhu, kdy budete Sugar fandit, aby se jí splnil její sen dostat se z nenáviděného prostředí, soucítit s Williamem při soužití se šílenou manželkou a ohrnovat nos nad špínou londýnských čtvrtí, je to především styl vyprávění. Je velmi autentický, k čemuž přispívá i vševědoucí vypravěč přímo oslovující čtenáře a provádějící jej příběhem.

Ví, že čtenář jakožto návštěvník z jiné doby nebude znát život 19. století a chce mu ho co nejvíce přiblížit. Tento styl nutí číst dál a dál, až nemůžete přestat a začne vás zajímat, proč se setkáváte například s prostitutkou Caroline, když jde přece o Sugar. Nebo snad ne?

„Město, do něhož vás přivádím, je rozlehlé a spletité a vy jste v něm ještě nebyli. Možná si představujete, že ho dobře znáte z jiných příběhů, které jste četli, ale ty příběhy vám nadbíhaly, vítaly vás jako přítele, chovaly se k vám, jako byste sem patřili. Věc se má tak, že jste vetřelci z úplně jiného času a místa. A teď tu skutečně jste a najednou vás někdo v třeskutém mrazu vede neproniknutelnou tmou, škobrtáte po nerovné ulici a nic nepoznáváte.“ (úryvek z knihy)

Kvalitní čtenářský zážitek

Postavy jsou popsány velmi podrobně, každá má svou minulost, která pomáhá pochopit důvody jejich jednání. Slovník aktérů je podřízen prostředí, v němž se pohybují, není tedy nouze o různé vulgarismy, stejně jako o historická slova. Jazyk příslušníků vyšší vrstvy je prokládán francouzskými výrazy, vysvětlenými na konci knihy.

Z mého pohledu však někdy chybělo vysvětlení některých historismů, které se v knize často vyskytovaly. Chtěla bych také vyzdvihnout úroveň překladu, bylo patrné, že si na něm dal Viktor Janiš opravdu záležet, a tím povýšil román víceméně typického (viktoriánského) obsahu na román mimořádné kvality.

Kniha je rozhodně vhodná pro milovníky historické beletrie, lze ji však doporučit i jako román o lásce nebo pro ty, kdo se chtějí dozvědět více o životě v předminulém století. Mnozí možná zaváhají nad rozsáhlostí knihy a může je odradit. Ale když jí dáte šanci, pomalu, pozvolna vás pohltí tak, že na hrdiny tohoto příběhu jen tak nezapomenete. Kvítek je tím, o co jde v literatuře především – jistotou kvalitního čtenářského zážitku.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy