Vydejte se napříč časem s Dívkou, již jsi tu zanechal

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Marcela G. Marcela G.

Vydejte se napříč časem s Dívkou, již jsi tu zanechal - titulní obrázek

Na novou knihu z pera oblíbené autorky jsem se velmi těšila. A když řeknu, že jsem nadšená, držím se v hodnocení Dívky, jíž si tu zanechal ještě hodně při zemi.

Přiznávám, že anglickou spisovatelku Jojo Moyesovou osobně dlouhodobě považuji za královnu mezi autory píšícími o lásce. První kniha, kterou jsem od ní četla, se jmenovala Než jsem tě poznala. Tehdy mne Moyesová uchvátila natolik, že mi následující den do knihovničky přibyly všechny její u nás dosud vydané knihy. Poté se do četby dala má sestra, která si Jojo oblíbila stejně bláznivě jako já.

Atmosféra okupované Francie

Dívka, již jsi tu zanechal

Jojo Moyes

349 s DPH

Nedostupné

Ocitáme se ve Francii v říjnu roku 1916. Země je okupována německými vojáky a celý svět se zmítá v krvavých bojích první světové války. Ani malé francouzské městečko St. Péronne neuniklo německé okupaci a zdejší obyvatelstvo nenáviděné nepřátele snáší jen se skřípěním zubů.

Srdcem celého města se za války stává hotel Le Coq Rouge. Tady se místní scházejí na kus řeči u cikorkové kávy, která je stejně jako všechno ostatní na příděl. Majitelky hotelu, mladé sestry Sophie a Hélène, nenávidí německé okupanty snad ještě o něco více než zbytek St. Péronne. Jejich manželé narukovali do války bránit vlast před nepřítelem a děvčata od nich dlouhou dobu nedostala žádnou zprávu. V koutku duše se obě obávají toho nejčernějšího konce.

Nehledě na to, že německá posádka v čele s novým Kommandantem Friedrichem Henckenem ještě ke všemu „okupuje“ i hotel Le Coq Rouge, kde jsou děvčata vojákům nucena vařit vybrané večeře, zatímco sama nemají jídlo pro své děti a nikdo ve městě neviděl maso na talíři už celé věky. Ve chvíli, kdy Sophie s Hélène musí hostit Němce, francouzských zákazníků začíná povážlivě ubývat a v St. Péronne se šuškají ošklivé zvěsti o Sophii a Herr Kommandantovi.

Kolaborantka

Kommandant Hencke miluje umění a velmi obdivuje práci Sophiina manžela Édouarda. Ten ve své době patřil mezi známé malíře a osobnosti společenského života v Paříži. Ještě než nastalo válečné běsnění, namaloval Édouard na tehdejší dobu neobvyklý portrét Sophie – Dívku, již jsi tu zanechal. Obraz teď visí na stěně hotelu jako upomínka na milovaného manžela. Sophie nedbá, že jej mohou Němci kdykoliv zabavit, a obraz tak neunikne pozornosti Herr Kommandanta.

V rámci možností Sophie postupně naváže s německým důstojníkem jakési přátelství. Snaží se tak pomoci nejen sobě, ale i všem sousedům ze St. Péronne. Ti ale mladou dívkou opovrhují, plivou na ní a považují ji za odporného kolaboranta. Všemi oblíbená, vždy obětavá Sophie, se v mžiku stane nenáviděnou osobou číslo jedna. A to zdaleka netuší, že to nejhorší teprve přijde!

Sophie pro záchranu zbožňovaného manžela udělá cokoliv a za Herr Kommandatem přichází s troufalou prosbou. Může vůbec hořký příběh na pozadí událostí první světové války skončit happyendem?

Zklamání přichází v každé době

Druhá část knihy se odehrává v Londýně v roce 2006. Mladičká Liv Halstonová, vdova po významném architektovi, od smrti manžela nežije, spíše přežívá. Jediné, co jí po Davidovi zbylo, je úchvatný skleněný dům a obraz, který jí koupil ke svatbě – Dívku, již jsi tu zanechal. V den výročí Davidovy smrti se Liv ze zoufalství nezřízeně opije v místním baru, kde poznává sympatického Paula McCaffertyho.

Po několika letech prázdnoty v srdci Liv konečně získává naději, že i ona může být šťastná. S příchodem Paula se místo štěstí její svět otřese v základech. Liv, stejně jako kdysi Sophie, musí bojovat za to, co na světě miluje nejvíce.

Dívka, již jsi tu zanechal patří jednoznačně mezi nejlepší knihy, které se mi kdy dostaly do ruky. Neuvěřitelně obdivuji, jak Jojo Moyesová dokázala propojit dva odlišné životní příběhy, dvě zcela rozdílná období v jedno ucelené podmanivé vyprávění. I přes značné odlišnosti obě dívky zažívají v mnoha ohledech podobný osud. S hrdinkami knihy budete soucítit, zoufat si s nimi a modlit se za zázrak, který promění všechno zlé v lepší zítřky. Když už ne pro Liv, tak pro Sophii zcela jistě ukápne i nějaká ta slzička.

Nic není, jak se zdá 

Ačkoliv jsem hltala jak pasáže se Sophií, tak kapitoly, kde figuruje Liv Halstonová, nejvíce mi k srdci přirostla právě statečná Sophie. Jojo Moyesová vás díky svému úžasnému vypravěčskému talentu přenese do válkou zničené Francie, kde jste jeden den oblíbení a v další chvíli vás sousedé téměř kamenují za domnělou kolaboraci. Přesně tahle nenávist vůči údajné kolaborantce je úžasně vidět na postavě Liliane Béthunové.

Zatímco obyvatelé města jí provádějí neuvěřitelně ohavné věci a chovají vůči ní zášť, jediná Sophie pochopí, že vše nemusí být vždy takové, jak se na první pohled zdá. Otázka morálky se ostatně nese celou knihou. Je těžké rozhodnout, co je dobré a co špatné. Tuhle otázku si jistě nejednou položila jak neohrožená Sophie, tak silná Liz.

Hluboké emoce

Kniha je plná hlubokých emocí, silných postav, dechberoucích zvratů a napětí, je fascinujícím příběhem o lásce až za hrob, velkých obětech, spalující nenávisti, neuvěřitelné krutosti a hrdinství, které čtenáře nenechávají chladným. Pokud stejně jako já ještě ke všemu rádi čtete příběhy situované do minulosti, nebo se zajímáte o Francii na počátku dvacátého století, určitě s tímto titulem neuděláte chybu.

Sympatická Jojo Moyesová si v mém pomyslném žebříčku i nadále zachovala prvenství v kategorii ženských románů a vzhledem k tomu, že na rozdíl od předešlých knih nás nově zavádí v čase o sto let zpátky, se už teď nemohu dočkat, co zajímavého si pro své čtenáře nachystá příště.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy