Stehlíková radí, jak nadanému dítěti pomoci ke štěstí i úspěchu

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Jitka Ježková Jitka Ježková

Stehlíková radí, jak nadanému dítěti pomoci ke štěstí i úspěchu - titulní obrázek

Nahlédněte spolu s naší redaktorkou Jitkou Ježkovou do publikace Nadané dítě, která se věnuje naší nejmladší generaci.

Publikace z pera Moniky StehlíkovéNadané dítě – Jak mu pomoci ke štěstí i úspěchu poukazuje na fakt, že mimořádně nadané děti to někdy nemají v životě jednoduché. Co nadané děti potřebují, na co si dát pozor a vůbec jejich charakteristika přináší tato poučná kniha. Dozvíme se rovněž, jak nelehké to mnohdy nadané děti mají ve škole. To a mnohem více...

 

Tato kniha vypráví o mimořádně nadaných dětech, které mají IQ rovno nebo vyšší než 125/130, které mají speciální myšlení, cítění i prožívání. Pojem nadání si spojujeme s vysokou úrovní schopností v některé z oblastí. Termín mimořádné nadání pak používáme pro mimořádnou úroveň schopností v celém okruhu oblastí a při vysoké tvořivosti, u daného jedince opět v porovnání s ostatními.

Konkrétně například vyhláška MŠMT nadání a mimořádné nadání definuje tímto způsobem nepracuje ani s pojmem IQ a inteligence. Zajímavé jsou dva přístupy k mimořádnému nadání. Jeden považuje za kritérium jen inteligenci vyšší než IQ 130, jiný mimořádné nadání definuje třemi složkami, jako je: vysoká inteligence (IQ nad 125/130), kreativitu a vysokou citlivost.

U každého dítěte je nadání nebo vysoký potenciál ovlivňován prostředím, ve kterém žije, zkušenostmi, které získává, i faktory genetickými. Nadané dítě špatně snáší, když se nudí, nebo nerozvíjí svůj potenciál, neučí se nebo nepoznává nové věci. Například učitelé v mateřské škole odrazují děti a jejich rodiče od toho, aby se učily číst a počítat, když sami chtějí. Učitelé argumentují, že by se pak děti ve škole nudily.

Několik výzkumů prokázalo, že většina nadaných dětí má sloní paměť a výbornou pozornost. Některé nadané děti jsou na sebe velice přísné a mají i nízké sebevědomí. Mohou být také vysoce citliví a empatičtí. Mají také abstraktní myšlení, což je jeden ze znaků inteligence. Některé nadané děti se brzdí v aktivitě tím, že se porovnávají s jinými a smýšlejí o sobě negativně.

„Kdybychom byli televizory, někteří z nás by měli jen pět kanálů. Ostatní jsou připojeni na kabelovku (většinová společnost) a někteří (nadaní) jsou napojeni na satelit. Proto jsou nadané děti schopné vytvářet spojení a vidět souvislosti i tam, kde ostatní ani netuší, že existují! Vzdělávat tyto dychtivé mysli v běžné třídě bez úprav je jako krmit slona jedním stéblem trávy jednou za čas. Budou hladovět!“

 

Elizabeth Meckstroth

 

Ačkoliv je kniha Nadané dítě odbornou publikací, její četba mě velice zaujala, bavila i poučila. Sama jsem maminka (zatím roční dcerky), ale chci jí co nejvíce naučit, chápat ji a porozumět jí, ať už bude nesmírně nadané dítě, či nikoliv. Rozlišovat bychom měli nadané děti a chytré děti čili premianty.

V knize je i tabulka, díky jejíž charakteristice rozeznáte chytré dítě od toho nadaného. Ono, jak napoví více kniha, nadané děti to mají v životě někdy těžké. I proto je tu tato kniha Moniky Stehlíkové, která ji věnovala všem mimořádně nadaným dětem – aby byly v životě šťastné, aby nám přiblížila život nadaných dětí. Nejdříve musíme svým dětem pořádně porozumět, a pak jim můžeme případně pomoci. Což je sen určitě každého rodiče. Ale uznejme, ne všichni rodiče mají na své děti čas. Někdo například tvrdě pracuje, ale měl by si uvědomit, že děti jsou malé jen jednou. A ono to tak velice rychle utíká…

Tato publikace je věnována jak rodičům, tak i učitelům. Důležité totiž je, aby nadané děti byly šťastné a aby mohly dále rozvíjet svůj velký potenciál a nadání. Také se naučit zapracovat na svých slabších stránkách a uspět tak někdy v těžkém, přitom půvabném životě. Kniha je rovněž určena pro nadané dospělé publikum, které chce více porozumět svému vnitřními nadanému „já“. 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet