RECENZE: Poslední pes na Zemi

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Jiří Klimeš

RECENZE: Poslední pes na Zemi - titulní obrázek

Poslední pes na Zemi je dalším dílem od Adriana J. Walkera, autora knihy Běžecký klub na konci světa. Není tedy divu, že se do něj s nadšením začetl nás redaktor Jirka.

„Co vím – a jsem si tím zatraceně dobře jistý –, je fakt, že jsem poslední pes na Zemi.“
Lineker

Předchozí Walkerovo dílo – Běžecký klub na konci světa mě zasáhlo jako Amorův šíp přímo do srdce, není tedy žádná náhoda, že tuto recenzi píšu právě já, protože jsem o ní žádal dobré čtyři měsíce před tím, než se kniha objevila na pultech knihkupectví. Ano, má očekávání byla obrovská.

  • Poslední pes na Zemi

    Od autora románu Běžecký klub na konci světa Píše se rok 2021. Londýn dnes padl. Pro Linekera, bezstarostného vořecha z londýnského Peckhamu, je ideálním dnem ten, kdy nastal konec světa. Konečně se…

    357 s DPH

    Skladem

    Četl(a) jsem

„Naše vlastní problémy jsou vždycky závažnější než problémy zbytku světa.“ Reginald Hardy

Píše se rok 2021 a pro Anglii to nevypadá vůbec dobře. V zemi proběhl politický převrat a následné boje dokázaly během několika málo let rozbombardovat celý Londýn, a většina obyvatel tak byla nucena uprchnout. Řeka Temže následkem bombardování vyschla a stala se z ní bažina.

Zpočátku to bylo snadné, ulice byly najednou tiché, jak se šokovaní lidé schovávali ve svých domech jako měkkýši v ulitách. Hádám, že se báli jaderného spadu...

Zatímco severní část města je pod nadvládou revolucionářů, z té jižní se stalo město duchů a zůstalo zde jen velmi málo obyvatel. Reginald Hardy je jedním z nich. Reginald a jeho pes Lineker, postavy, které nám budou vyprávět svůj životní příběh.

Lineker je hodný, věrný, ale také velice sprostý pes. Říkáte si, že psi přeci nemluví – a máte pravdu, ale kdo si myslí, že psi nemají psí mysl, ten by se mýlil, a věřte že ta Linekerova je velice bohatá. Jeho myšlenky, názory a úhel pohledu nás budou provázet celým příběhem, a jak se ukáže, lidé se mohou od psů leccos přiučit.

Zajímavá myšlenka – skloň hlavu, vyhýbej se potížím a čekej, než se svět rozstrhá na kusy. A potom si užívej klidu který nastane...

Linekerův milovaný páníček, Reginald, je velice uzavřený a samotářský člověk. Aby toho nebylo málo, trpí formou agorafobie a nesnese lidský dotyk. Zdá se tedy, že nastalá situace je Reginaldovi spíše ku prospěchu, a zatímco se všichni okolo něj strachovali, panikařili a nakonec uprchli, on si jen všímal svého, o nikoho se nestaral, a pokračoval dál ve svém zažitém stereotypu.

Tři roky žijí Reginald s Linekerem v izolaci od zbytku světa, ale jak se nakonec ukázalo, svět na ně nezapomněl. Jednoho dne jim totiž zaklepe na dveře bytu malá holčička a jejich doposud klidný život nabere zcela odlišný směr. Reginald je nucený vylézt ze své ulity, opustit bezpečí svého teritoria, vydat se na sever a cestou zjistit, co se vlastně se světem stalo.

Každý nový moment jen čeká, až začne, aby mohl být lepší než ten předchozí...

Tak jo, nemůžu to napsat jinak – Walker je prostě borec. Vdechnul život dvěma úžasným postavám – Reginaldovi, který musí objevit to, co kdysi dávno ztratil, a Linekerovi, pejskovi, kterého si zamilujete, a který vás bude rozesmívat ještě dlouho poté, co knihu odložíte. Když k tomu přidáte propracovanou vizi postapokalyptického Londýna a Walkerovu schopnost tvořit neskutečně hluboké a citlivé myšlenky, vyjde vám z toho jediný možný výsledek – tohle si prostě musíte přečíst.

Shrnuto, podrženo: Jste li milovníky postapo žánru, zajímá vás zákoutí psí duše a toužíte se zhrozit i zasmát zároveň, právě jste nalezli ten pravý "must have" titul.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

34 prodejen s odběrem Zdarma