Příběh Jany Eyrové je víc než jen román pro ženy

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Markéta Damková

Příběh Jany Eyrové je víc než jen román pro ženy - titulní obrázek

Myslím, že představovat román Charlotte Brontëové nemá žádný smysl. Vždyť Jana Eyrová patří do kánonu klasických děl, která by měl znát každý. Stala se jedním z pilířů červené knihovny.

Hvězda klasické literatury

I když je často do červené knihovny řazena, určitě to není žádný románek bez většího děje, který se točí pouze okolo hloupých hrdinek a krásných mužů. Jana Eyrová je fascinující příběh, který by si měli přečíst všichni, kdo se chtějí pokládat za vzdělané lidi.

Jana Eyrová

Charlotte Brontë

299 s DPH

Skladem (vybrané prodejny)

Nejsem obdivovatelem klasiky. Většinu těchto děl čtu spíš proto, že musím. Ale to nic nemění na tom, že mezi hromadou knih klasické literatury je spousta těch, které jsem si zamilovala. A velkou skupinu z nich tvoří anglická literatura 19. století. Tedy Jane Austenová a sestry Brontëovy. I když mám pořád určité mezery, díla těchto autorek si vždy přečtu s chutí.

Zlepšit svůj životní úděl

Jana nikdy nepoznala milující rodinu, spíše naopak. Není proto divu, že se jí její opatrovnice tetička Reedová snaží zbavit za každou cenu. Proto ji pošle na internátní školu, kde sice Jana získá výborné vzdělání, ale o přísunu lásky a péče nemůže být ani řeč. Jana se proto rozhodne opustit svůj dosavadní svět a začít žít někde jinde.

Podá si inzerát na místo guvernantky a doufá, že se jí ozve někdo přijatelný. A hned napoprvé má štěstí. Vybere si ji totiž paní Fairfaxová, usměvavá postarší dáma, která chce pro Janu jen to nejlepší. Až po pár dnech se ale Jana dozví, že její nový pán není paní Fairfaxová, ale záhadný pan Rochester. Ten si ji najal, aby pečovala a vzdělávala jeho schovanku Adélku.

Láska, která překoná překážky

Jana není ambiciózní. Ví, že není hezká, proto ze všech sil neusiluje o bohatého manžela. Je to ale žena, a každá žena touží být milována, ať je to krásná vévodkyně nebo obyčejná pradlena. Hrdinčino srdce zahoří právě pro pana Rochestera.

I když si myslí, že je to beznadějné, Rochester ji brzy vyvede z omylu. I on k ní chová láskyplné city. Nebyl by to ale román, kdyby se příběh pořádně nezkomplikoval. A ke štěstí vždy vede ta nejdelší cesta s plno překážkami. Ale i Jana ke svému pohádkovému konci nakonec dorazí.

Charlotte rozhodně nežila v jednoduché době, a už vůbec ne vhodné pro ženu. Jediným východiskem pro dívku s malým věnem bylo dobře se provdat, nebo pracovat jako guvernantka. A jelikož bohatých ženichů nebylo na rozdávání, většina z nich skončila právě jako domácí vychovatelky. A stejný osud potkal i Charlotte.

Dodnes aktuální témata

Všechny své zážitky a životní zkušenosti zúročila ve svých románech. A vnímavý čtenář pozná, že to kolikrát nebyly zážitky zrovna pěkné. Ať už se jedná o studium v internátních školách, zkušenosti se špatným zacházením v rodinách nebo nešťastná láska.

Romány sester Brontëových jsou celosvětově oblíbené. I když se děj těchto příběhů odehrává v 19. století, mohl by se klidně udát i v dnešní době. Vždyť která žena nezná pocit nešťastné lásky? A dětí, které nevyrůstají v láskyplném prostředí, je v dnešní době možná ještě více než v té Charlottině.

Jana Eyrová se sice řadí mezi literární klasiku, přesto se ale bude líbit i čtenářům, kteří obvykle vybírají z jiných žánrů. Pokud vám tahle kniha unikla, určitě po ní sáhněte. Obzvlášť teď, když se můžete zároveň kochat nádhernou obálkou vydavatelství Omega.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy