Pán ohně – vražda a láska v Pekingu

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

David Osvald David Osvald

Po úspěšné trilogii odehrávající se na ostrově Lewis (romány Skála, Muž z ostrova Lewis, Šachové figurky) se Peter May představuje českému čtenáři s další knihou Pán ohně.

Chladné a deštivé břehy skotského ostrova tentokrát vystřídá rozpálená čínská metropole. Melancholického exkomisaře Fina Macleoda nahradí ambiciózní detektiv Li Jen. Pán ohně je první kniha ze série čínských thrillerů, kterou si Peter May získal celosvětové renomé. Titul, jež nám odhalí ledacos zajímavého i nečekaného ze zahalené tváře nejlidnatější země světa.

A také vám v knihkupectví díky své ohnivé obálce s motivem čínského draka okamžitě padne do oka. Jak už to tak v detektivkách i thrillerech bývá, na počátku všeho stojí (či spíše většinou leží) vražda. V tomto případě jde o ohořelou, doutnající mrtvolu vysoce postaveného vědce, jehož tělo bylo nalezeno v pekingském parku.

Protiklady se přitahují

Pán ohně

Peter May

294 s DPH

Dostupné u dodavatele

Detektiv Li Jen záhy zjistí, že té noci, kdy muž zemřel, došlo k dalším dvěma vraždám, které jsou s jeho smrtí nějakým záhadným způsobem propojeny. Případ je to velmi zapeklitý a aby postoupili ve vyšetřování dále, je detektiv Li Jen nucen spolupracovat s americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou. Zkušenou odbornicí, jejíž specializací jsou uhořelé oběti. Margaret je tou dobou v Číně nejen pracovně – přednáší na zdejší univerzitě, ale také ze soukromých důvodů.

Svou stáž využila k dočasnému útěku, k tomu, aby nechala doma v USA všechny své rodinné a osobní pohromy, které ji v nedávném čase postihly. Od chvíle, kdy se Li a Margaret sejdou při pitvě zavražděného vědce, se jejich cesty i osudy neoddělitelně spojí. Jakkoliv se to režimu země draka příliš nelíbí, čínský detektiv se s americkou patoložkou skvěle doplňuje a společně, krok za krokem, rozkrývají všechny vrstvy případu. Nakonec odhalí pravdu, jejíž dopad je mnohem děsivější, než se původně zdálo.

Co na knize jistě oceníte, jsou výživné dialogy a slovní potyčky mezi oběma hrdiny: Li je vážný a ctižádostivý muž kráčející ve stopách svého slavného strýce I­fu, legendy pekingského policejního sboru. Li je stále v jeho stínu a nedaří se mu z něj vymanit, neboť legendy někdy „vrhají příliš dlouhé stíny".

Slovní potyčky

Tato skutečnost však nepodněcuje vzájemnou nevraživost, spíše naopak. Li svého strýce miluje a ctí a tento spravedlivý a moudrý muž mu nejednou udělí cenné rady při řešení případu. Kvůli příliš silné auře svého strýce je však Li přece jen občas nejistý, tak nějak nepevný v kramflecích, někdy zbytečně dlouho otálející s hledáním správných východisek.

Naproti tomu je Margaret důvtipná, rázná a velmi upřímná žena, jejíž povaha způsobuje – alespoň zpočátku – časté slovní střety mezi ní a detektivem, ve kterých konfrontačním způsobem propírají minulost i současnost obou zemí. Vzájemné polemiky o kultuře, historii, tradici, vynálezech a právních systémech obou států jsou čtenářsky atraktivním a také lehce osvětovým kořením celého příběhu. Při těchto slovních konfliktech hraje roli nejen odlišná národnost, vidění světa či zažité způsoby, ale také rozdílný temperament. Díky tomu se například dozvíte, co to znamená, když někdo kvůli někomu „ztratí tvář“.

Jestliže Peter May v něčem opravdu vyniká, pak jsou to precizní popisy prostředí a trefná zobrazení ducha daného místa i doby. Už od počátečního příjezdu Margaret do Číny na vás silně zapůsobí dokonale vystihnutá atmosféra Pekingu, velkoměsta plného mrakodrapů, propagandistických plakátů, obřích reklam, koloniálních budov i tradičních čínských zákoutí a parků.

Dobrodružný a napínavý příběh

Řadu z vás autor přinutí na chvíli odložit knihu, otevřít si některý z vyhledávačů a projít se po náměstí Nebeského klidu či Zakázaným městem. Když už budete v tom vyhledávání, pak si jistě opatříte i podrobnější informace o dynastii Ming, Mao Ce­tungovi či politice jednoho dítěte.

A především o Velké kulturní revoluci, o níž je v knize mnohokrát řeč a která neblaze ovlivnila životy mnoha lidí. Autor velice dovedně vkládá do textu zlomky informací o těchto jevech, událostech či osobnostech a vy si jistě budete chtít ověřit, zda jsou některé věci pravdivé a zda to tehdy opravdu bylo tak dobré či zlé. 

Milovníci Mayovy trilogie z ostrova Lewis budou možná v některých ohledech trochu zklamaní. Děj je občas předvídatelný a někdy se přetaví do poněkud méně uvěřitelné reality s téměř katastrofickými prvky, typickými spíše pro žánr sci­fi. Důležitou součástí příběhu je navíc i jedna velká, romantická love story. Mějte však na paměti, že tuto knihu napsal autor o dvanáct let dříve než román Skála, jenž je považován za vrchol jeho dosavadní tvorby.

Reálná předloha

Že i přes všechny drobné nešváry, se kterými se mohou milovníci detektivek a thrillerů potýkat, jde o napínavé, velmi dobré čtivo psané vysokým literárním stylem. A co se týče oněch katastrofických prvků, pak vězte, že autor vycházel ze skutečnosti a mnohdy vůbec nebyl tak vzdálen od reality, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Kniha rozhodně stojí za přečtení. Uspokojí stoupence detektivek, thrillerů, dobrodružných příběhů, ale také ty, kteří se rádi dozví něco o historii, kultuře a zvyklostech největší asijské země. A světe div se – kniha má potenciál zaujmout i milovníky romantických příběhů. Jaký to rozdíl oproti syrové, místy až trudnomyslné realitě ze skotského ostrova. Kdo by to do Petera Maye řekl?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy