Pád, příběh muže, který skočil do vesmíru

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Markéta Michalová Markéta Michalová

Pád, příběh muže, který skočil do vesmíru - titulní obrázek

Po loňském Marťanovi od Andyho Weira přichází letošní skvělý thriller Pád R. J. Pineira. Příběh o muži, který se pokusí o něco, co se zdálo být nemožné. Skok z kosmu. Paradoxně to nebude ale to nejtěžší, co ho v blízkém čase potká.

Jack Taylor má dobře rozjetou kariéru v NASA, kde se spolu s manželkou Angelou věnuje výzkumu výstrojí pro seskoky z kosmu. Naplňuje ho to. K životu potřebuje adrenalin a nové výzvy. A před jednou takovou stojí.

Pod dohledem nejlepšího přítele a zároveň šéfa Peta uskuteční skok z termosféry. Nikdo před ním se k tomu neodvážil. Ale nikdo neměl za ženu nejlepší vědkyni, jakou kdy NASA měla. Sestrojila mu prvotřídní kombinézu, která dokáže ochránit člověka téměř před čímkoliv.

Překonat fyzikální hranice

Pád

Pineiro R. J.

321 s DPH

Dostupné u dodavatele

Všechna data a výzkumy Jacka ubezpečují, že to zvládne. S ohromnou bouří, která se blíží k místu seskoku, však vzorce nepočítají. Stejně jako s generálem Hastingsem. Mužem, který ovládá Pentagon a z nepochopitelných důvodů žádá na poslední chvíli změnu úhlu Jackova pádu. Seskok se uskuteční a vše probíhá hladce. Jack předčí rychlost zvuku a pokoří všechny možné mantinely.

Na Zemi ho sleduje na kamerách Pete, Angela a Hastings. V jednom okamžiku Jack z kamer zmizí a nikdo z přítomných si to neumí vysvětlit. Hastings obviní Angelu, že změnila úhel dopadu na ten původní a tím nejen porušila jeho nařízení, ale pravděpodobně i zabila svého muže.

Jack se mezitím probírá po dopadu a s úlevou zjišťuje, že je živý a na své planetě. Ocitl se ovšem v jiné dimenzi země. V ní je odkázaný sám na sebe a manželku, v jejímž světě je ale Jack přes pět let už mrtvý. A někteří lidé nevnímají jeho návrat právě pozitivně. Navíc má pocit, že tato verze jeho ženy ho přitahuje více než by měla. 

„Ale všechen jeho výcvik, zkušenosti, mise – dokonce ani skok z nebe jako kometa do tohohle neskutečného světa – ho nepřipravily na složenou americkou vlajku a tři nábojnice na krbu vedle zarámovaného kondolenčního dopisu Angele od ministra námořnictví osobně. U příležitosti Jackovy smrti. Před pěti lety.“ (úryvek z knihy)

Zákeřný protivník

Mezitím Angela nevěří, že je Jack mrtvý a s pomocí svých starých přátel odkrývá pozadí Hastingsova působení na jejich projektu. Působení, jež ohrožuje národní bezpečnost. Hastings má ale mnohem větší zájmy, které musí Angela odhalit, pokud chce přežít a najít manžela.

Autor mi touto knihou udělal velkou radost. Precizně propracovaný thriller Pád vás vtáhne do děje a stejně jako Jack budete chtít všemu přijít na kloub. Trochu jsem si i osvěžila znalost fyziky. Na knize oceňuji především prolínání dvou různých dimenzí a ten pocit, když vám obě dimenze zapadnou do té jedné a vy pochopíte, proti jakému protivníku vlastně bojujete. 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy