Netopýr, prvotina mistra Jo Nesboho

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Sandra Ptáčníková

Netopýr, prvotina mistra Jo Nesboho - titulní obrázek

Netopýr. Pro australské domorodce symbol smrti. A také znak sériového vraha, po jehož stopách se vydává Harry Hole, kriminalista z Osloského oddělení vražd.

Harry je povolán, aby místní policii v Sydney pouze pomáhal ve vyšetřování. Navzdory značné nelibosti australských kolegů však přebírá nad případem iniciativu. Zvláště poté, kdy se ukáže, že nález těla norské dívky má spojitost s více vraždami po celém západním pobřeží.

Ironický humor

Netopýr

Jo Nesbø

369 s DPH

Skladem (vybrané prodejny)

Harry Hole se během vyšetřování zaplétá do temných zákoutí drogového podsvětí i společnosti prostitutek či travestitů. Ale také poznává svět domorodých Austrálců a tajemství prastarých legend. Děj je díky rozmanitosti postav velmi pestrý a na kvalitě mu neubírá ani pomalejší tempo, kdy se kriminalista Hole teprve seznamuje s novým prostředím. Příběh je již od prvních stránek doprovázen ironických humorem, který je i v pozdějších dílech pro Joa Nesboho tak typický.

Jelikož je Netopýr první knihou norského spisovatele, je zřejmé, že se autorův osobitý styl teprve formuje. Nesbo do svých děl s oblibou komponuje historická fakta, o kterých se zde dozvídáme prostřednictvím klauna-­travestity či pouťového boxera. Reálie v této knize tedy nepůsobí vždy zcela věrohodně.

Důležitým faktem však je, že se Harry Hole zároveň s vyšetřováním vzpamatovává ze svých psychických potíží a problémů s alkoholem. Doprovází jej i tzv. flashbacky, jejichž prostřednictvím se dozvídáme více o jeho minulosti.

Důležité detaily

Kromě autonehody, pří které zemřel vinou Harryho jeho mladý kolega, se zde promítají i méně podstatné události, které nesouvisí s případy vražd, ani je nijak výrazně neovlivní. Avšak čtenář tak více pozná osobnost a myšlení samotné postavy. 

Netopýr je knihou, díky níž se poprvé setkáváme s osobitým stylem vyšetřování Harryho Holea a jeho vždy přítomným stínem v podobě alkoholu a tíživých vzpomínek. Postupně gradující tempo, kdy se i zdánlivý detail ukáže v závěru knihy jako důležitá součást celého případu, je důvodem, proč je Jo Nesbo i v záplavě knih autorů severské krimi stále tak jedinečným.

A Netopýr, ačkoliv je autorovou prvotinou, si pozornost zaslouží. Už jen díky možnosti porovnání s pozdější tvorbou Nesboho, kdy se jeho styl psaní postupně piloval k mrazivé dokonalosti.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy