Neobyčejná Babička pozdravuje a omlouvá se

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Jitka Kadlecová Jitka Kadlecová

Před časem jsem četla knížku Muž jménem Ove. Příběh o mrzutém starém muži, který se rozhodl umřít, mě pobavil i dojal zároveň. Proto jsem byla zvědavá na knihu Babička pozdravuje a omlouvá se od stejného autora.

Neposedná vnučka 

Elsa je sedmiletá, skoro osmiletá holčička. Na svůj věk je velice samostatná a vyspělá. Má ráda Harryho Pottera a X-meny. Nesnáší gramatické chyby a většině lidem leze na nervy. Ve škole dostává pravidelně na budku, protože je šprt. Nosí nebelvírskou šálu a nenechá si nic líbit. Naštěstí umí Elsa rychle utíkat a většinou se jí podaří uniknout.

Její maminka je velice zaneprázdněná ředitelka nemocnice. S Elsiným nevlastním tátou Georgem čeká „půlčíka", který se má co nevidět narodit, takže na zvídavou dcerku jí moc času nezbývá. Ale ještě je tady babička. A ne obyčejná. Přestože jí je skoro sedmdesát osm let, je na svůj věk hodně čiperná.

Sympaticky nekonvenční babička

Neuznává autority, kouří, pije pivo, sprostě nadává a miluje skořicové šneky. Za mlada pracovala u lékařů bez hranic jako chirurg a hodně cestovala po světě. Když se narodila Elsa, nechala všeho a pustila se do nejdůležitější mise svého života – být dobrou, i když trošku nestandardní, babičkou.

No řekněte sami. Znáte snad seniorku, která z balkonu nahá střílí po Jehovistech z paintballové pušky? Nebo která se s vnučkou v noci vloupá do ZOO jen proto, aby jí dokázala, že některé opice spí ve stoje? Elsina babička je prostě superhrdinka. S obrovským nasazením bojuje proti všednosti. Svoji vnučku taky pravidelně bere na výlety do kouzelné země...

„Babička si začala vymýšlet pohádky, když byla její vnučka ještě malá, máma s tátou se zrovna rozváděli a Elsa se bála usnout, protože si na internetu přečetla o úmrtnosti dětí ve spánku. Když se táta odstěhoval pryč a všichni z toho byli smutní, plížila se Elsa každou noc v pyžámku pryč přes chodbu k babičce, společně si vlezly do velké skříně, co nikdy nepřestane růst, přimhouřily oči a téměř okamžitě se vydaly na cestu." (úryvek z knihy)

Úkoly po smrti

Babička uměla skoro všechno, ale bohužel nebyla nesmrtelná. Dostihla ji rakovina a Elsa najednou neví, jak bez ní pokračovat dál. Zlobí se a zároveň prožívá hluboký smutek. Babička jí zanechala několik dopisů, které jsou potřeba doručit se vzkazem, že „Babička pozdravuje a omlouvá se“.

A tak se Elsa vydává společně s babičkou na poslední dobrodružnou výpravu a doufá, že na konci najde omluvný dopis i pro svoji maminku... Jde o skvostně vystavěný příběh plný fantazie a skrytých poselství. Snad každá postava v knize ukrývá nějaké zvláštní tajemství. Číst tuhle knížku byl opravdu emotivní zážitek.

Příběh nadupaný protiklady

Postavy z kouzelné země Miamas se prolínaly se skutečnými lidmi a jejich osudy ve mně vyvolávaly velice rozporuplné pocity. Fandit jim, nebo je odsoudit? Kritizovat, nebo chápat? Příběh byl doslova nadupaný protiklady. Společně s obhroublým humorem staré dámy, která využila vnučku, aby za ni vyřídila staré záležitosti, na které sama neměla odvahu, tvoří jedinečnou a poutavou směs.

Tahle knížka se mě osobně hodně dotkla. Inu taky jsem byla malá holka a měla kouzelnou babičku... V současné době sice spíš připomínám Elsinu zaměstnanou maminku, ale kdo ví, třeba ze mě jednou bude taky taková trhlá babča. Jen doufám, že se nebudu muset nikomu omlouvat. Pokud se vám líbila kniha Muž jménem Ove, nenechte si ujít ani titul Babička pozdravuje a omlouvá se. Určitě budete spokojení.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy