Nejtemnější hodina o lásce a nenávisti, které překračují čas

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Lucie Sikorová Lucie Sikorová

Nejtemnější hodina o lásce a nenávisti, které překračují čas - titulní obrázek

Britská spisovatelka Barbara Erskinová je známá svými historickými romány.. Autorka opustila svůj oblíbený středověk a pustila se do minulosti nedávné – druhé světové války, konkrétně do bitvy o Británii.

Když lásce není přáno

Děj začíná dopravní nehodou, při které kunsthistorička umění Lucy přijde o manžela. Aby se s jeho smrtí vyrovnala a přišla na jiné myšlenky, začíná sbírat materiál na knihu o slavné malířce Evelyn Lucasové. Shodou okolností má doma jeden její obraz a při jeho zkoumání narazí na něco, co mělo zůstat navždy skryto. Lucy to však začne zajímat a kontaktuje Eviiny vnuky, čímž dává věci do pohybu…

Nejtemnější hodina

Barbara Erskinová

399 s DPH

Nedostupné

V druhé časové rovině jsme v roce 1940, právě zuří bitva o Británii a mladá Evie Lucasová nechce nic víc, než malovat. Chodí s Eddiem Marstonem, který má kontakty a zprostředkovává jí výstavy a prodej obrazů. Jednoho dne však Evelyn potká Tonyho Andersona, mladého pilota, který se přátelí s jejím bratrem Ralphem, a zamiluje se do něj. Je válka, Evie má o Tonyho strach a maluje portrét jeho rodičům, pro případ, že by se už nevrátil.

Netuší, že existuje někdo, kdo jim jejich lásku nepřeje a udělá všechno proto, aby ji zničil. V současnosti se Lucy snaží poskládat střípky deníků, dopisů a vzpomínek, aby tak oživila Eviin odkaz. Zjišťuje přitom, že některé věci jsou ve skutečnosti úplně jinak, než jak vypadají.

Kvalitní oddechová literatura

Knihy Barbary Erskinové se řadí do ženské literatury, nechybí tedy osudová láska a mnohá úskalí, která musí milenci překonat. Ani v Nejtemnější hodině tomu není jinak. Je velmi čtivá, a přestože jsem se válečného tématu trochu bála, předčila moje očekávání. Válka je v knize spíš okrajově a hlavní pozornost je věnována postavám. Dvě časové linie nepůsobí rušivě, vlastně jsou volně prokládány. To působí přirozeněji než v autorčiných starších knihách, kdy historická postava silně ovládala postavu současnou.

Jediné, co bych tady vytkla, jsou duchové. Kniha by se klidně obešla bez nich, takhle tam byli násilně zakomponováni a příběhu to ubralo na věrohodnosti. Ovšem chápu, že bez nich by nebyly potřeba některé vedlejší postavy a děj by tak působil chudě.

Svůj osobitý rukopis autorka nezapře a v knize najdeme všechno, co by správná oddechová literatura měla mít – napětí, lásku, emoce, ale i zlost a nenávist, která překračuje hranice času. Nejtemnější hodina se mi líbila a doporučila bych ji hlavně ženám, jež si chtějí přečíst inteligentní knihu s romantickým nádechem. Takovou, ve které budou postavám fandit a po dočtení zalitují, že příběh skončil. S touto knihou Barbary Erskinové rozhodně neuděláte chybu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy