Nanejvýš čtyři hodiny spánku vás oslní francouzským šarmem

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Jan Mašek Jan Mašek

Nanejvýš čtyři hodiny spánku vás oslní francouzským šarmem - titulní obrázek

Komedie Marléne Schiappy Nanejvýš čtyři hodiny spánku má místy až chlapácký říz. Je plná spikleneckého humoru mezi ženami a oplývá pověstným francouzským šarmem.

Tragikomický život třicátnic

Hlavními hrdinkami jsou dvě třicátnice, dávné kamarádky ze školy, které v danou chvíli nemají téměř nic společného. Vedou naprosto odlišné životy. Emílie je doma na mateřské na předměstí Paříže a Morgan má velmi slibnou kariéru v reklamní agentuře v centru města.

Jejich vztah komplikuje závist, dlouhá odmlka i jedna starší událost s nedozírnými následky, na kterou raději obě zapomněly. Nebo se o to alespoň pokusily... Sblíží je až Morganino těhotenství a Emiliin plánovaný návrat do práce. Při výměně rolí postupně opět nacházejí společnou řeč a v rámci nesčetných komických situací a kotrmelců nám dávají nahlédnout do života dnešních holek.

Současný jazyk

Nanejvýš čtyři hodiny spánku

Marlene Schiappa

259 s DPH

Skladem

Marléne Schiappa používá jazyk (ve vynikajícím překladu Nely Knapové) současný, plný moderních pojmů. Její hrdinky by mohly být kamarádky kohokoli z nás, protože jedním okem sledují statusy na Facebooku, a přitom řeší problémy typické pro naši generaci třicátníků.

Zajímavé je také členění knihy podle měsíce, v rámci měsíců pak na minideníky Emílie a Morgan, čímž autorka dodá charakterům na osobitosti. Do děje vás vtáhne nejen život dvou hlavních hrdinek, ale začnete znenadání fandit i ostatním vedlejším postavám, třeba podnikavé kamarádce Assii nebo úžasnému gentlemanovi ebenové pleti, Basíleovi, v tanci mezi jeho matkou a náladovou přítelkyní Morgan.

Zábava i sarkasmus

Emílie se pere sama se sebou, snaží se působit přijatelně při pohovorech, zvažuje rozvod, řeší vztahy v rodině a do toho všeho zažívá románek s hasičem. Mezitím se Morgan snaží o ten správný balanc mezi kariérou a těhotenstvím. Z pohledu úspěšné manažerky jsou registrace do porodnice či různé nepříjemné prohlídky u doktora nepochopitelné, místy šíleně frustrující a samozřejmě náležitě sarkasticky komentované.

Celou knihou se prolíná otázka, jestli zkušenosti Emílie a Morganina efektivita pomůžou té druhé k vydobytí svého místa pod sluncem v nové roli. Ke konci se hrdinkám podaří pomocí nových přátelství, kapky alkoholu a spousty zdravého humoru roz(h)řešit i tu starou křivdu, která tehdy rozházela jejich přátelství a rodiny.

Je to jen pro ženy? Nikoliv. Kniha Nanejvýš čtyři hodiny spánku pobaví všechny generace, ženy i muže. Vrůzných komických situacích a humorných scénách si každý čtenář najde něco svého. Cosi opravdového, hlubokého a každému povědomého. A tím je lidskost, porozumění a laskavost. A to i přes sarkasmus autorky a hrdinek románu. Jednou větou: Jde o současnou zábavnou literaturu každým coulem.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy