Krimi V lese visí anděl vám vyrazí dech

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Marcela G. Marcela G.

Krimi V lese visí anděl vám vyrazí dech - titulní obrázek

Když jsem poprvé spatřila knihu V lese visí anděl, okamžitě mne zaujala už názvem. Po krátkém prolistování jsem rychle dospěla k přesvědčení, že na stránkách tohoto příběhu mě čeká něco neobvyklého.

Dva ostřílení vyšetřovatelé

Uplynulo již několik dnů, co jsem knihu dočetla, a já stále nemohu uvěřit tomu, že se tak stalo bez vážnější srdeční příhody. To neuvěřitelné napětí mne totiž občas doslova cupovalo na kusy. Dnes nehodlám do poslední chvíle mlžit, zda bych knihu doporučila či nikoliv. Hned na úvod přiznávám, že něco tak geniálního, akčního, promyšleného a strhujícího jsem hodně dlouho nečetla.

V lese visí anděl

Samuel Bjork

268 s DPH

Skladem

Samuel Bjørk pro své čtenáře připravil oslnivou ukázku toho, jak má moderní detektivka vypadat. V následující recenzi se s vámi ráda podělím o všechny důvody, proč považuji V lese visí anděl za jednu z nejlepších knih roku 2015. Holger Munch a Mia Krügerová patří mezi ta nejznámější jména v celém Norsku. Tihle dva ostřílení vyšetřovatelé se po celé zemi proslavili zejména úspěšným vyřešením nemalého množství zapeklitých případů.

Pozornosti médií ovšem neunikla ani neblaze proslulá kauza spojená s Miou Krügerovou, která v údajné sebeobraně zastřelila narkomana Markuse Skoga. Sebeobrana byla ovšem označena jako nepřiměřená a Mia vděčí Holgerovi za to, že z celé kauzy vyvázla jen s minimálním postihem.

Bestiální vražda malé školačky

Od té doby však uplynul nějaký čas a životy Holgera a Mii se změnily. Holger nepohrdne dobrým jídlem, ideálně ve velkém množství, což se neblaze podepisuje na jeho fyzickém zdraví. Jeho žena si našla nového partnera. Záhy následuje rozvod a Holger se s tím nikdy úplně nesmíří. Útěchou mu jsou pouze jeho dcera a vnučka, které Munch nade vše miluje.

Naopak podstatně mladší Mia přišla o vůli žít toho dne, kdy zemřela její milovaná sestra Sigrid. Těžkou životní ztrátu nese o to hůř, že z celé Krügerovic rodiny zůstala už pouze sama. Temnota v duši se prohlubuje a touha po vlastní smrti Miu ovládá každý den víc a víc. Vše ale ustupuje do pozadí, protože Norskem záhy otřese bestiální vražda malé šestileté holčičky. Oběť byla nalezena náhodným kolemjdoucím. Dívenka visela na stromě a houpala se nad zemí. Na zádech měla školní aktovku a na krku pověšený lístek s nápisem cestuji sama. Vrah ji oblékl do bílých panenkovských šatiček.

Dokonale vykreslené postavy

Norsko je v naprostém šoku. Holger Munch záhy obdrží pověření k sestavení speciálního týmu s neomezenými finančními prostředky, aby vyšetřování dospělo k zdárnému konci. Munch si uvědomuje, že nezbytně nutně potřebuje získat Miu zpět do práce. Vypraví se za ní do domu na odlehlém ostrově, kde se Krügerová skrývá před okolním světem. Nese s sebou fotografie z místa činu, a doufá, že snímky Miu pro návrat do vyšetřovacího týmu nakonec přesvědčí.

Ta si fotografie prohlédne a přichází se šokujícím tvrzením, že holčička byla obětí číslo jedna a další ji mají záhy následovat. Mie proto nezůstává jiná volba, než plánované umírání neochotně odložit a pokusit se vraha dopadnout. Povede se Munchovi a Krügerové zabránit dalšímu zabíjení? Ve vyšetřování výše zmíněné dvojici pomáhá i řada dalších lidí. 

Tím se dostávám k tomu, že Bjørk umí dokonale vykreslit příběhové postavy a doslova jim vdechnout život. Veškeří aktéři děje působí velice uvěřitelně a čtenář se s nimi lehce sžije. Taková Mia vyniká zejména svým pronikavým myšlením. Vidí souvislosti, které ostatním zcela unikají. Občas na mne působila téměř jako vylepšený Sherlock Holmes v sukni, a tak se odlišuje, alespoň pro mne, od klasických detektivních hrdinek.

Jak vraždění souvisí s jediným nevyřešeným případem Mii a Hogera? Kdo mohl něco tak ohavného spáchat na malém dítěti a jaký motiv k tomu dotyčného vedl? Proč holčičku pověsil na strom se školní aktovkou a převlékl ji do šatiček pro panenky? Jak v událostech figuruje podivná sekta z nedalekého lesa, která si pozemek obehnala vysokým ostnatým plotem? 

Pořádná dávka napětí

Mimo Mii a Holgera se v knize setkáme i se sympatickým mladým talentovaným hackerem Gabrielem Mørkem. Ačkoliv patří mezi vyšetřovateli k naprostým nováčkům, Krügerové a Munchovi bude v honbě za pachatelem více než užitečný. Věřím a doufám, že příště mu autor věnuje ještě o něco více prostoru. Čtenáře rovněž zaujme i malý Tobias Iversen, který si během života s lhostejnými rodiči prošel skutečným peklem.

Na kapitoly o Tobiasovi jsem se vážně těšila. Vždy mne vzaly za srdce a Bjørk touto dějovou linií příběh ještě více okořenil. Tím ovšem výčet silných postav zdaleka nekončí a propracované knižní charaktery považuji za jeden ze základních stavebních kamenů toho, že na mne V lese visí anděl tak silně zapůsobil. Jako náruživému fanouškovi detektivek od svého oblíbeného žánru pochopitelně očekávám i pořádnou dávku napětí. Věřte mi, že touhle ingrediencí Samuel Bjørk na svých čtenářích rozhodně nešetřil.

Napětí ochotně naservíruje v takové míře, až se nejednou přistihnete, že se vám tají dech. Nejen napětí, ale i strach, je v knize všudypřítomný. Osobně mi stačilo přečíst úvodní dvě stránky, aby mi po těle naskočila husí kůže a zamrazilo mě až do morku kostí. Tohle mrazení mě pak ne a ne opustit až do samého konce a mrazivý chlad ještě umocnilo absolutní šílenství některých postav.

Četba na úkor spánku

Bjørk skvěle vykreslil nejen charaktery, ale rovněž i emoce. Ty potom dokáže vzbudit i ve svých čtenářích, a tak jsem se neustále něčeho obávala a prakticky se od knihy nemohla odtrhnout. Četba probíhala klasicky na úkor spánku, ovšem nelituji ani jediné minuty! Těch 383 stránek uteklo jako voda a s chutí bych si požádala o přídavek.

Abych své povídání trošinku odlehčila, musím se s vámi podělit o své tušení. Podezřívám totiž Samuela Bjørka z toho, že v minulosti sepsal malou úmluvu s Ďáblem a výměnou za dech beroucí detektivku nabídl něco opravdu hodnotného. Stále totiž nemohu uvěřit tomu, že může někdo tak brilantně psát. S naprostou jistotou ale mohu tvrdit, že Bjørk vytvořil po čertech geniální příběh, který na čtenáře působí ještě dlouho po tom, co knihu odloží mezi přečtené klenoty v knihovničce.

V lese visí anděl patří přesně mezi ten druh knih, kvůli nimž nepůjdete v noci spát a jen tak je nevypustíte z hlavy. Osobně se velice upřímně těším, až si smlsnu na dalším případu Mii Krügerové a Holgera Muncha. Pevně doufám, že se mé čekání neprotáhne na příliš dlouhou dobu, protože jsem právě objevila dalšího oblíbeného autora.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy