Čtvrtá oběť vás zavede do předolympijského Pekingu

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Jan Mašek Jan Mašek

Druhý díl Čtvrté oběti sextetu čínských thrillerů od Petera Maye je tu. Knížka byla celkem očekávaná fanouškovskou základnou spisovatele. Podívejme se, jestli se mu i tentokrát podařilo napsat mistrovský kousek s gradujícím napětím.

I v tomto díle se setkáváme se sympatickým čínským komisařem Lim a americkou patoložkou Margaret, která má tendenci vtrhnout Limovi do života jako velká voda.

Vraždy v ulicích Pekingu

Zapletený příběh se odehrává v rychle se měnícím předolympijském Pekingu, kde jsou sériové vraždy velmi neobvyklé. Přesto Li nachází již čtvrtou oběť, kterou někdo svázal, označil přezdívkou, číslem a rituálně sťal. Nejhorší na celé situaci ovšem je, že touto obětí je americký diplomat čínského původu s nepříliš jasnou minulostí. To znamená značné diplomatické komplikace s nedozírnými politickými následky v případě nezdaru vyšetřování.

Čtvrtá oběť

Peter May

294 s DPH

Dostupné u dodavatele

V knížce se opět hlavní hrdinové střetávají s realitou všedních dnů v autenticky vykresleném prostředí čínského velkoměsta, s vlastními démony a vypočítavým vrahem. Jako kdyby nebylo dost komplikací, Li se musí postarat i o svoji malou, roztomile paličatou sestřenici. 

Ve vyprávění Petera Maye se člověk ocitne přímo na ulicích Pekingu, dýchá tamnější vzduch, cítí zatuchlou vůni chu-tchungů a chuť sečuánských jídel. Propracované čínské reálie dají celému příběhu velice vydařený exotický rámec. Autor velmi dobře naváže i na první díl s jazykem plným autentických čínských výrazů, které člověka ještě více vtáhnou do víru událostí. A že jich není málo...

Překvapení na konec

Na scéně se také objeví šarmantní, oslnivá televizní hvězda Michael z populárně naučného pořadu o archeologii. Ten pořádně zkomplikuje celý příběh nečekaným vyvrcholením zápletky vedlejší dějové linie v podobě dlouhá léta tajeného archeologického nálezu. Margaret se dokonce dostane v labyrintu uliček podzemního města do životu nebezpečné situace, kde ji nemůže zachránit nikdo jiný než fantastický Michael. Nebo se přece stane něco neočekávaného? Jak jinak u Petera Maye.

Leitmotivem knihy je vyšetřování čtyř vražd, kde se Li a čínská policie pomocí Margaretiných znalostí a správných dotazů dostávají krůček po krůčku blíž k nebezpečnému vrahovi, který na ně ovšem čeká připravený na konci pomyslné uličky vyšetřování. Knížka velmi emotivně a zdařile popisuje i svět během čínské kulturní revoluce přes bizarní smrt tří zdánlivě nesouvisejících lidí a záhadného diplomata po repatriaci. 

Příběh skutečně graduje, napětí se zvyšuje a zápletky jsou zábavné. Peter May opět dokáže člověka úplně vcucnout do děje. Hlavní hrdinové jsou člověku blízcí a sympatičtí. Velice živé, příjemné čtení, které bych doporučil snad všem.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy